Националното външно оценяване за четвърти и десети клас и следващата година ще е по желание. Остават задължителни обаче изпитите след 7-ми и 12-ти клас. С едно облекчение. Това заяви министърът на образованието е науката Крисимир Вълчев в дискусия, организирана от омбудсмана Диана Ковачева.
Първите ученици, които ще се върнат в клас, ще са тези от начален етап. Засега обаче не се предвижда връщане към присъствена форма за всички ученици.
Обмисля се след 4-ти януари, ако епидемичната обстановка позволява, да се премине към локално взимане на решения, при което по области ще се преценява - в кои училища и кои класове да се върнат в час.
За учениците, на които през следващата година предстоят матури, образователният министър успокои, че не е проблем последните теми от учебните програми да отпаднат.
Следим темпото, с което средният учител разпределя и минава по учебните програми - не е проблем да бъдат изключени определен брой теми, добави Красимир Вълчев.
Дали присъственото обучение ще започне със започването на новата учебна година - краткият отговор е "само за някои"
За първи път първият срок ще завърши по различно време в различни училища.
Първи в класните стаи ще се върнат децата от начален етап.
Колкото са по-малки децата, толкова по-неефективно е обучението в електронна среда от разстояние.
След това с приоритет са учениците от 7-ми и 12-ти клас. А за децата, които имат специални образователни потребности вече е взето решение въпреки епидемията Центровете за образователна подкрепа да работят присъствено с всяко дете. И да не връщат нито едно. Решение, което на някои места още не се изпълнява.
Красимир Вълчев, министър на образованието: Получихме този сигнал вчера, очевидно нашето разрешение да посещават индивидуални терапевтични дейности не е било възприето като задължение.
Липса на интернет оставя хиляди деца от Северозапада без достъп до онлайн обучение
А дали всички деца в момента имат устройство през което да са във виртуалната класна стая, образователният министър коментира така.
Факт е, че няма да вземем решение и да закупим 700 000 устройства, колкото са децата, за да кажем, че сме осигурили този равен достъп, добави още Красимир Вълчев.
Въпреки това, през европейски проекти вече са дарени 18 000 компютъра. И има очакване още 107 000 да бъдат доставени. До тогава много ученици обаче остават извън системата електронното образование.