Общинските съветници на Пловдив  дадоха одобриха предложението на местната администрация да изтегли заем в размер 30 милиона лева от фонд ФЛАГ,. С тези средства е планирано  финансираето  собственото си участие във Водния цикъл. Това стана след бурни дебати, продължили  над час  и прекъснати  от 10 минутна почивка, поискана от групата на „Съюз за Пловдив“, за да решат как да гласуват.


Решението бе подкрепено от 32 старейшини, участвали в гласуването  13 се въздържаха, а трима бяха против.  Предложението не бе подкрепено от БСП, ВМРО и  „Демократична България”

Общата стойност на Интегрирания проект за водите е  близо 114 млн. лв., от които безвъзмездна финансова помощ над 78 млн. лв. Останалата част трябва да се финансира от градската администрация, като за целта тя ще изтегли заема.


По време на обсъжданията стана ясно, че между 35% и 40% от дейностите по канализацията и водопреносната мрежа в четирите микрорайона на „Северен” е изпълнена. Вече е в ход и третият етап, който представлява рехабилитацията на колектор по протежение на бул. „Дунав”. Той е изпълнен на 10%, обясни зам.-кметът Пламен Райчев. Четвъртият етап е големият колектор на Брезовско шосе с цена около 19 млн. лева, като  процедурата по ЗОП за избор на изпълнител ще е след Нова година.


„За петия етап вече година се водят дела за избора на надзор за Пречиствателна станция и няма как да прогнозираме кога ще стартира”, каза заместник- кметът по строителството Пламен Райчев.

По неговите думи администрацията също има забележки към изпълнението на проекта. Зам.-кметът подчерта, че изпълнителят работи с 50% от служителите си, защото другите боледуват от COVID.  


Единият заем е т. нар. мостов кредит, който е за кратък период и е със сигурна възвръщаемост. Той е на стойност от 10 млн. лева и трябва да бъде усвоен до 3 години. Средствата по него ще бъдат върнати от възстановимото ДДС по проекта, което е 17 млн. лева.


Другият заем е за 19,7 млн. лева и ще бъде използван за покриване на  собствения принос, финансовите корекции по проекта, както и за разходите, които не се поемат от Оперативната програма. Той също трябва да бъде усвоен до 3 години, а срокът за връщането на заема е 140 месеца след изтичане на гратисния период от 36 месеца. Парите за връщането му ще бъдат от бюджета на града.


Продължителността на изпълнение на Водния цикъл е 48 месеца, а с реализирането му ще се гарантира оптималното отвеждане и пречистване на отпадъчните води, събирани в канализационните мрежи. Освен това ще се намали и честотата на аварии по водопроводите, с което ще намалее и загубата на вода. Общинският съветник д-р Веселка Христамян подчерта, че намалението на загубите на вода е едва с 2,5%, което е изключително малко. Зам. –кметът Пламен Райчев поясни, че с проекта се подменят около 12 км водопроводна и 16 км канализационна мрежа. „Пловдив има над 800 км. водопроводна мрежа. Процентът е малък, защото извършваме малка част от ремонта. За цялостен ще трябват милиарди“, добави Райчев.

Очаква се водният цикъл да окаже положително влияние и върху нормалното оттичане на смесените води в дъждовно време, което ще предотврати наводнения.


Предвижда се подмяна на  13,428 км второстепенна канализационна мрежа и да се изгради нов колектор с дължина 2,746 км. Реконструирана и модернизирана ще бъде и пречиствателната станция, а това ще струва 70 млн. лв и ще обслужва Пловдив.