„Надявам се, че днешния ден ще сложи началото на свободата от коварния враг, с който се борим вече месеци наред. Призовавам пловдивчани да се ваксинират, за да спрем разпространението на вируса. Аз все още имам антитела, след като преболедувах тежко инфекцията, затова няма да съм сред първите, но напролет ще си направя имунизация“, сподели кметът на Пловдив Здравко Димитров при старта на кампанията в УМБАЛ „Свети Георги“. Днес започна мащабна имунизация в цялата страна, а Пловдив, заедно със София и Бургас, са първите градове, където бе доставена ваксината на "Пфайзер".
Кметът на Пловдив проследи лично поставянето на първите ваксини в четири лечебни заведения в града заедно с областния управител Дани Каназирева.
Първият ваксиниран в града бе председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. Последваха го Райна Тодовичина – медицинска сестра от хирургичното звено на УМБАЛ „Свети Георги“, която има 48 г. стаж, и д-р Венцислав Филипов, началник „Вътрешни болести“ в спешния сектор. В по-късните часове на деня ще се имунизират директорът на болницата проф. Карен Джамбазов и ректорът на МУ - Пловдив проф. Мариана Мурджева.
В МБАЛ „Пълмед“ първите имунизирани бяха урологът д-р Боян Сопаджиев и неговата колежка - специализант в същия сектор д-р Весела Иванова, а в МБАЛ „Каспела“ пръв бе рентгенологът д-р Христо Генов.
Кметът Здравко Димитров, областният управител Дани Каназирева и директорът на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов дадоха началото и на ваксинирането в общинската болница МБАЛ „Свети Мина“. Пръв на стола седна един от дългогодишните кардиолози на болницата – 86-годишният проф. д-р Иван Вълков. Той сподели, че бърза да се подложи на процедурата, не само за да даде пример на по-младите, а и за да съхрани здравето си и да продължи да работи. Професор Вълков продължава да е част от екипа на МБАЛ „Свети Мина“, като в дългогодишната си кариера е помогнал за израстването в професията на много свои млади колеги.
Имунизациите в „Медлайн“ и „Централ Хоспитал“ стартираха при голям интерес от страна на медиците
При голям интерес от страна на медиците започна имунизацията срещу ковид19 в лечебните заведения Медлайн, ЦОХ и МЦ-1. В двете болници се лекуват едни от най-тежките случаи на коронавирус в града и областта. Още на старта на кампанията бяха боцнати от старшата сестра Любомира Добрева 30 медици. Кандидатите бяха двойно повече, но ваксините не стигнаха и те останаха за следващите дни.
Първи се ваксинира началникът на Отделението за дихателна реанимация на ковид пациенти анестезиологът д-р Стефан Василев. Колегите му отстъпиха реда си, защото неговата заслуга за спасяването на много човешки животи е безспорна и бе оценена от пациентите и техните близки.
„Имунизирах се без колебание, защото няма друг начин да се пречупи гръбнакът на пандемията освен с ваксина“, заяви той. И припомни, че така са били победени значително по-смъртоносни заболявания като дифтерит, тетанус и коклюш през годините.
Близнаците доктори Енчеви дадоха личен пример на своите колеги и всички граждани, като без колебание седнаха, за да им бъде поставена първата доза от ваксината. Здравният мениджър доц. д-р Невен Енчев Голденбург заяви, че се ваксинира, защото всеки ден вижда какви страдания причинява болестта на пациентите, които се лекуват в болниците, а и не малко хора загиват. „Трябва да опазим лекарите живи, за да има кой да се грижи за заразените“, добави той.
„Нямаме съмнение в безопасността на ваксината на „Пфайзер“ и „Бионтех“, ние сме в състояние на война и сме длъжни да използваме това оръжие, каза пластичният хирург д-р Ангел Енчев. Отлично познаваме производителите, които са с голям опит, а едната е с 200-годишна история и вярваме в ефективността на препаратите.“
Известният пластичен хирург припомни, че в началото всички ваксини са приемани с резерви, но после са доказвали своята ефективност и са спасили милиони човешки животи. При откриването на ваксината срещу едрата шарка, се носели слухове, че на имунизираните ще пораснат рога, тъй като е селектирана върху крави. Той направи аналогия със сегашните твърдения, че с ваксините се опитват да чипират населението. На въпроса какво биха казали на антиваксърите, близнаците заявиха, че им отговарят с действията си.
Имунизационният кабинет е ситуиран в Спешното отделение, далеч от Ковид зоната в лечебните заведения, оборудван е със спешен шкаф, кушетка и всичко необходимо за безопасно провеждане на манипулацията. Всички медици спазиха изискването и останаха 30 минути под наблюдение след поставянето на препарата, защото е нужно време да се резорбира и евентуално да прояви някакви алергии.
Преди началото всички попълниха информирано съгласие и си направиха бърз антигенен тест. Негативните резултати са 100%, обобщи старшата сестра на реанимацията Биляна Нечева.
Днес общо 166 лекари, сестри, санитари и медицински работници бяха ваксинирани, а в близките дни имунизация ще бъде направена на още 440 техни колеги от първа линия.