„Българският народ винаги е обичал своята армия. По-голямата част от обществото ни подкрепя онези реформи, които отдавна бяха необходими, за да изградим една силна и боеспособна армия - надежден защитник на България. Служба тежка, но за сметка на това благородна и достойна“. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна към 137 военнослужещи в 61-а Стрямска механизирана бригада в Карлово, които днес, 29 януари, тържествено положиха военна клетва.
„Въпреки всички трудности в последните десетилетия, всички политически безобразия, които бяха извършени спрямо Българската армия, чест ви прави, че избирате службата на своя народ и Родина. Не мога да ви обещая, че това, което ви предстои, ще бъде леко. Но съм убеден, че не само думите на клетвата, но и чувството на отговорност, което ви е довело в редовете на Българската армия, любовта към България ще правят службата ви по-лека“, каза още министър Каракачанов.
Тържественият ритуал по полагане на военна клетва се състоя на площад „Васил Левски“ в Карлово в присъствието на заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов, командира на 61-а бригада бригаден генерал Деян Дешков, представители на местната власт, институции, както и близки на военнослужещите.
Генерал-лейтенант Цанко Стойков поздрави положилите клетва военнослужещи. От свое и от името на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той ги приветства с „добре дошли“ в редиците на Българската армия и им пожела да вложат целия си потенциал от знания и способности в изпълнението на служебните си задължения.
„Военната клетва е най-важният тържествен ритуал в Българската армия и за всеки воин. Тържественото обещание, което ние – военнослужещите, даваме в началото на своята служба, е едновременно важен морален и законов акт. Той демонстрира безпрекословността на изпълнение на поетия дълг“, подчерта генерал-лейтенант Стойков. Той бе категоричен, че клетвените думи не остават запечатани само в спомена за този ден. „Те са с нас през цялото време. Особено в трудни и кризисни моменти, каквито има всеки в своята служба“, посочи заместник-началникът на отбраната.
Той подчерта, че положилите днес клетва военнослужещи встъпват в редовете на едно от най-важните формирования както за Сухопътните войски, така и за цялата ни армия. „61-а Стрямска механизирана бригада е с много важни задачи по трите основни мисии на Въоръжените сили. В нея с право служат подготвени и борбени офицери, сержанти и войници“, заяви генерал-лейтенант Стойков. Той призова военнослужещите да дадат всичко от себе си. „За да изградим заедно – с вас, с вашите командири и началници, една по-боеспособна и боеготова Българска армия“, заключи заместник-началникът на отбраната.
Командирът на 61-а Стрямска бригада бригаден генерал Деян Дешков също приветства военнослужещите. „С полагането на военна клетва вие поставяте общото пред личното. От момента на нейното полагане се вричате във вярност на род и Родина. С нея изпълнявате обществения договор да се отзовете и да бъдете винаги подготвени“, каза бригаден генерал Дешков и призова: „Пазете честта на Българската армия в редиците на Сухопътни войски. Добре дошли в строя на 61-а бригада“.
„Процесът на преодоляване на некомплекта в армията не е еднократно действие. В последните години се очертават добри тенденции и аз се надявам следващите министри да ги продължат.“ Това каза пред журналисти днес, 29 януари, в Карлово министърът на отбраната Красимир Каракачанов. "Днес е един щастлив ден за мен, защото е видно, че усилията на политическото и военното ръководството на Министерството на отбраната дават резултати. Военните формирования от 61-а бригада бяха с един от най-високите проценти некомплект в Сухопътните войски. И ако през 2017 г., когато станах министър на отбраната, имаше по-малко на брой кандидати от обявените места, към 2020 г. за едно място кандидатстват близо 4 човека ", каза министър Каракачанов.
Като пример за добрите тенденции той посочи военнослужещите, които днес положиха клетва - от 250 кандидати, които са преминали лекарска комисия и са определени като годни за военна служба, след конкурса са избрани 151. „Това означава, че имаме много повече кандидати, отколкото места“, подчерта министър Каракачанов.
„Днес клетва положиха момчета и момичета, които са на възраст основно между 20 и 25 години. Въпреки че с промяна в закона дадохме възможност на военна служба да постъпват хора до 40-годишна възраст, на практика военната професия става привлекателна и за младото поколение, а не само за поколението, което имаше досег с армията“, поясни министърът на отбраната.
Той подчерта, че кампанията "Бъди войник" е дала своите резултати и припомни, че са положени много усилия да се повишат възнагражденията на военнослужещите. „Четири поредни години заплатите на военнослужещите се повишават с около 10 процента. Това не е достатъчно. Професията, която тези млади момчета и момичета днес поемат, е трудна, отговорна и достойна.“
На въпрос на журналисти за личното му участие в клипа на кампанията „Бъди войник“ той заяви: „Министърът на отбраната не е само едно политическо назначение в някакво министерство. Той има своите задължения да бъде част от армията, да живее с нейните проблеми и да се опитва да ги решава.“ Министър Каракачанов поясни, че заради пандемията част от планираните събития от кампанията не можаха да се проведат. „Концентрирахме се в реклама чрез медиите с част от парите, които бяха спестени след като спряхме да представяме професията по места“, добави министър Каракачанов.