За присъствено обучение в училищата в страната, за две седмици се върнаха днес  учениците от 7-и, 8-и и 12-и клас.
В класните стаи от 4 януари се обучават и всички ученици от началния етап в страната - от първи до четвърти клас. Останалите ученици продължават обучението в електронна среда от разстояние, докато не дойде техният ред за присъствено обучение в училищата.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев през миналата седмица издаде заповед, с която в системата се прилагат разпоредбите на МЗ за графика за възстановяването на присъствените занимания в училище и се регламентира образователният процес за класовете в неприсъствената форма на обучение.
Със заповедта се допускат присъствените учебни занятия и за учениците от 5-и до 12-и клас при спазването на определен график. За да продължи обучението в електронна среда от разстояние за учениците, които в определения график и седмици не са присъствено в училище, беше издадена съответната заповед на министъра на образованието и науката.
От 18 февруари до 2 март присъствено обучение ще има за 5-и, 10-и и 11-и клас, както и за началния етап. През това време останалите класове от гимназиалния и прогимназиалния етап - 6-и, 7-и, 8-и, 9-и и 12-и клас, ще бъдат в обучение от разстояние.
От 4 март до 17 март в училище ще бъдат учениците в началния етап и учениците в 6-и, 9-и и 12-и клас. Останалите ученици ще се обучават от разстояние в електронна среда.
От 4 януари бяха възобновени и посещенията на децата в детските градини в страната.

Февруари и март са рискови месеци за вирусните заболявания. Нямам как обаче да спрем да живеем, учим и да се движим. Заради образованието си заслужава да предприемем премерен риск. Ако ситуацията се влоши мерките отново ще се затегнат. Всичко е възможно. Опасността учениците отново да се върнат у дома остава“. Това каза на пресконференция  образователният министър Красимир Вълчев.

"Началото на учебната годиан е фиксирано, а аз мога да определя само края", обясни още Вълчев.

„Добрата новина е, че при учениците от 1 до 4 клас няма изоставане, както предходни години при грипни ваканции. Имаме средно 3-4 седмици обучение в електронна среда“, обясни Вълчев.

Според него всяко разхлабване на мерките е свързано с по-голямо разпространение на коронавируса. По-големият риск е мутацията на щама.

"Нужно е да се изгради колективен имунитет след ваксинация, но още е рано това да се случи. 24% са желаещите да се ваксинират сред учителите. Всичко е възможно, дори и малките ученици да се върнат клас. Вече имахме такава ситуация, но засега има само индикации за влошаване на ситуацията. Не може да се говори за сериозно разпространението на заразата, особено в детските градини", завърши Красимир Вълчев.

Близо 24  % от учителите са пожелали да се ваксинират срещу коронавируса, или това са 22 500 преподаватели.