„През последните седмици има тенденция за увеличаване на случаите на COVID-19 в страната. Въпреки това, благодарение на предприетите мерки, успяваме да запазим устойчиви места в Европа по заболяемост“. Това обяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб. Обърната е тенденцията при броя положителни случаи и излекувани. За последната седмица потвърдените случаи са 5708, а излекуваните са 3659.
По брой заболели на 100 хил. души България се нарежда на 26-то място в Европейския съюз и на 6-то на Балканския полуостров. За същия период увеличението на броя заети легла в лечебните заведения е с 15%. Най-голямо натоварване на здравната система има в областите Благоевград, Варна, Габрово, Силистра, София-област, Хасково и Шумен.
Министърът на здравеопазването подчерта, че данните за заболяемостта се следят на 12 часа и всяко движение в тях се отчита своевременно. Промяна в действащите сега противоепидемични мерки ще има, когато в национален мащаб броят на положителните случаи стане 200 на 100 хил. души население. „Когато в резултат на увеличаване на случаите затягаме мерките, се говори, че пречим на икономиката. Когато в резултат на намаляване на случаите решим да разхлабим мерките, се говори, че нас не ни е грижа за здравето на хората. Изключително неприятно е всичко това, което се твърди в общественото пространство. Искам да ви кажа, че всички ние като екип плащаме изключително висока лична цена и цена като екип. Единствено по този начин – последователно, можем да извоюваме победата над този вирус“, посочи здравният министър.
Проф. Ангелов съобщи, че България е получила писмо от Европейската комисия, че трябва да бъде отменена заповедта за износ на медикаменти и кислород. „Осъзнавам, че ние сме една голяма общност, но винаги във всичките си действия ние се ръководим от интересите на българския народ. Затова винаги мислим първо за нашите граждани и след това за всички останали, защото в момента се намираме в световна криза. Голяма част от обещанията не се случват. Голяма част от договорите, които се подписаха, не се изпълняват в срок и всичко това рефлектира в търпението на гражданите на Европейския съюз“. Министърът на здравеопазването уточни, че ще направи всичко възможно да се срещне с еврокомисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакидес, за да я убеди в правилността на взетите в България решения и защо се е наложило издаването на заповед, ограничаваща износа на кислород и медикаменти. Проф. Ангелов ще поиска и ясни гаранции за навременни доставки на ваксини в страната в рамките на заявените количества. „За да можем да гарантираме на гражданите навременна ваксинация по начина, по който е разписана в договорите с фирмите производители.“
В отговор на журналистически въпрос относно сроковете за стартиране на четвърта фаза от Националния ваксинационен план, министър Ангелов поясни, че това ще се случи в началото на март, когато трябва да имаме достатъчен брой ваксини и имунизирането на хората от трета фаза ще е приключило.
Започнало е ваксинирането на служителите в сектор „Отбрана“. От Националния оперативен щаб обявиха, че първите, които са получили имунизация срещу COVID-19, са били военните от контингента, пътуващ за Афганистан. Всички от тях са заявили желание и са получили ваксина, с изключение на седем от военните, които са преболедували вируса.
Във връзка с предстоящите парламентарни избори министърът на здравеопазването обясни, че е обещал здравният протокол да бъде готов 45 дни преди датата на изборите и ще бъде представен не по-късно от 18 февруари, за да се гарантира провеждането на безопасен изборен процес.
Здравните власти очакват списъците с членовете на секционните и общинските избирателни комисии, които ще бъдат ваксинирани преди изборите, за да има достатъчно време те да добият необходимия имунитет. „Целта е не по-късно от 5 март да бъде поставена първата доза от ваксината“, обясни още проф. Ангелов.
В отговор на журналистически въпрос относно антигенните тестове сред учениците главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев разясни: „Това е доброволен акт. Колкото повече заразени бъдат открити и изведени от колектива, толкова по-малка е вероятността в него да възникне епидемичен взрив и разпространение на заболяването.“
„Заболеваемостта, в сравнение с миналата седмица на база на 100 000 души население, е увеличена с 32 процента. Смъртността е увеличена само с 4 процента, но тава което ние установихме за предишните протичания е, че тя следва увеличението с около 16 дни след пика на най-високата стойност на заболеваемост”, каза председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски.
„В болниците има повече от 15 процента увеличение в сравнените с миналата седмица. Интензивните структури все още не са толкова натоварени, но и там има такава зависимост като със смъртността”, посочи още той.
Министърът на образованието Красимир Вълчев поясни, че децата от 1 до 4 клас учат присъствено от началото на януари и се отчита малко покачване на заразените.
"В момента 650 000 ученици са присъствено в клас и няма как това да не бъде част от веригата на разпространение, но ако бяха най-големите разпространители, трябваше да има бум", изтъкна той.
Красимир Вълчев уточни, че засега мерките няма да се променят, освен ако няма рязко увеличение на заболелите.
Относно идеята за антигенни тестове на учениците и децата в детските градини държавният санитарен инспектор доц. Ангел Кунчев подчерта, че те не са задължителни и зависи от това дали родителите искат да получат тази информация. Ако откажат, нищо няма да им се случи, увери той.
"Нямаме данни за реваксиниран човек, който е дал положителна проба за COVID-19. Нека да припомня, че постигането на имунитет става не по-рано от 10-ия ден след оставянето на втората доза ваксина. Дотогава всичко е въпрос на риск. Нямаме проучваме в света, което да доказва ефективността на имунитета по-рано от 10-я ден след втората ваксинация. Има организация до края на месец февруари, не по-късно от 5-и март, да сме готови с 3-та фаза на ваксинационния план. Фаза 4 може да започне в началото на март", каза още здравният министър.
Стана ясно, че днес се очакват нови 6000 дози от ваксината на "Модерна", а утре - 31 200 от тази на "Астра Зенека", като общо до края на месеца се очакват около 360 000 дози.