Паспортизацията на жилищните сгради ще бъде удължена с две години. Това съобщи  в своя профил във фейсбук заместник-министърът на регионалното развитие е благоустройството Николай Нанков. Ето какво написа той:

Пандемия не е точното време, в което да добавяме още една грижа към всекидневието на българите. Затова  предлагаме отново да бъде удължен с поне 2 години срокът, в който собствениците на жилища следва да се погрижат за изготвяне на технически паспорти на сградите, в които са имотите им. Поемаме ангажимент за осигуряване на бюджетни средства за подпомагане на процеса на паспортизация. Ще се създаде специален фонд. Обмисляме и въвеждане на етапност в новите срокове за различните строежи в зависимост от големината и спецификата им и предпоставката да създадат опасност за живещите в тях.
Изискването за технически паспорти на сградния фонд е от 2006 г. и сроковете са били удължавани четири пъти. Това са значими документи, които отразяват техническото състояние на конструкцията, инсталациите и пр. Качествено подготвените технически паспорти ще осигурят професионална експертна информация, която да подпомогне гражданите при планиране на управлението и поддържането на техните жилищни сгради. Затова не трябва да се изработват под натиска на изтичащия срок.

Според действащата нормативна паспортизацията на сградите трябваше да завърши до края на 2022 година. Ако собствениците на жилища не го направят те подлежат на глоби от общината, която след това ще извърши със свои средства паспортизацията и ще си търси изразходваните пари по съдебен път. Според мнението на експертите от 3 до 5 лева на квадратен метър ща струва обследването на едно жилище. Сега  става ясно, че паспортизацията на жилищата трябва да завърши в края на 2024 година.