Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане искането да спре действието на указанията на ЦИК, с които беше забранено видеонаблюдението на броенето на бюлетините. Така то няма да се случи на парламентарните избори тази неделя, информира .lex.bg.
Делото във ВАС пое лично зам.-председателката на съда Мариника Чернева. С колегите си Диана Гърбатова и Владимир Първанов тя излезе с определение по искане на „Демократична България“ за спиране на действието на указанията на ЦИК.
В него върховните съдии посочват, че са сезирани с особено искане за спиране на изпълнението на специфичен административен акт. „В настоящия случай това са методически указания, с които се създават права или задължения за органи или организации, подчинени на органа, издал акта, с които се засягат права, свободи или законни интереси на граждани или юридически лица“, обяснява ВАС.
И допълва, че искането за спиране на изпълнението е мотивирано с датата на изборите – 4 април 2021 г. Това обстоятелство обаче не е ново по смисъла на чл. 166, ал. 2 от АПК, тъй като изборите са насрочени с указ на президента за тази дата още на 14 януари 2021 г., изтъква ВАС.
„Задължението на съда да се произнесе по претендираното спиране възниква след обосноваване на нови факти и обстоятелства, каквито в случая липсват, поради което искането е недопустимо. В конкретния случай съдът не разполага със законови правомощия да се произнесе с определение по същество релевираното основание за спиране изпълнението на процесния административен акт в обжалваната му част. Такава е константната практика на ВАС по подобни случаи“, посочват Чернева, Гърбатова и Първанов.
Те обаче обясняват, че и да бяха спрели изпълнението на указанията, пак нямаше как да има видеонаблюдение на изборите: „Следва да вземе предвид и обстоятелството, че целения с искането правен резултат не може да бъде постигнат, тъй като е направено за първи път едва при провеждане на първото по настоящото дело заседание, изборите, както по-горе беше описано, са насрочени за 4 април 2021 г., а произнасяне на съда в какъвто и да е смисъл подлежи на обжалване пред петчленен състав на Върховен административен съд, т.е. не може да влезе в законна сила до провеждане на изборната процедура“.
До делото пред ВАС се стигна след като в края на януари ЦИК прие указания, с които забрани видеозаснемането на процеса на броенето на бюлетините, както на членовете на комисиите, така и на застъпниците.
„Демократична България“ оспори указанията, които са общ административен акт. И на 15 март 2021 г. Административен съд София-град (АССГ) отмени частта от тях, която забранява снимането на броенето на бюлетините.
ЦИК обжалва в последния възможен момент – 31 март 2021 г. Върховният административен съд скоростно насрочи заседание за днес, на което обаче не беше даден ход на делото заради възражения за неспазен срок за призоваване от избирателната комисия и го отложи за 14 април.