В продължение на 5 месеца невролози в цялата страна преглеждаха безплатно пациенти с вече установена паркинсонова болест. В този период над 800 души се свързаха с националната линия за късен Паркинсон, на която можеха да получат информация за свободните часове и места за консултация при специалист. 250 от тях преминаха през безплатна консултация с невролог в съответния им град.
Прегледите са част от кампанията „Върни си контрла над Паркинсона“, която стартира през ноември 2020 г. и се реализира в разгара на втората вълна на пандемията от COVID-19. Инициативата е на Българското дружество по неврология (БДН) и на Националната организация на хората болни от късен Паркинсон. В кампанията се включиха 11 невролози от 7 града в страната. Специалистите осъществяваха прегледите при стриктно спазване на противоепидемичните мерки и без да допускат струпване на хора пред кабинетите.
Кампанията отговори на тревогите и затрудненията на хората с Паркинсон
„Върни си контрла над Паркинсона“ отговори на тревогите и затрудненията на хората с Паркинсон да контролират заболяването си в ситуацията на затруднен достъп и усложнена епидемична обстановка. Поради естеството и изявите на болестта, както и заради възрастта на голяма част от пациентите с Паркинсон, те са затруднени да използват интернет или други по-съвременни технологии и разкритата единна телефонна линия на кампанията се оказа спасителна възможност за тях да получат отговори на въпросите си и насоки за безплатните прегледи при специалист в техния град.
Отбелязваме Световния ден за борба с болестта на Паркинсон
Всяка година на 11 април отбелязваме Световния ден за борба с болестта на Паркинсон, която засяга над 6 милиона души в света и се нарежда на второ място по честота сред невродегенеративните заболявания след болестта на Алцхаймер. У нас около 12 хиляди са българите с болестта на Паркинсон, като 10% от тях са в напреднал стадий.
Несръчност с едната ръка, промени в почерка и загуба на обоняние са издайници на болестта
Заболяването засяга главно мъже и жени над 50 години и е познато най-вече с характерното за него „треперене“. Намаляване силата на гласа, загубата на обоняние, промени в почерка на човек обаче са сред симптомите, които рано издават заболяването.
За болните съществуват модерни терапии, които могат да облекчат състоянието им, но те биват избирани и прилагани от специалисти при строго индивидуален подход към всеки пациент. Целта е те да запазят или подобрят качеството си на живот, като забавят развитието на болестта. В България разполагаме с всички възможности за добър контрол на заболяването, които се прилагат и в чужбина.