Активното взаимодействие между УХТ и сродни висши училища във Франция ще доразвие в по-широка степен франкофонското обучение в единствения по рода си у нас и на Балканите университет. Около тази позиция се обединиха ректорът на Университета по хранителни технолотии проф. Кольо Динков и френският посланик Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан по време на визитата на дипломата в пловдивския ВУЗ днес.
“У нас казват, че мъжът е оттам, откъдето е жената, така че ние Ви приемаме като наш”. С тези думи ректорът на УХТ посрещна дипломата, разбрал, че съпругата на посланика е българка. По тази причина, а и защото “проблемите се решават когато се поставят ясно и откровено”, проф. Динков, отбеляза, че ще представи не само високите позиции на Университета по хранителни технологии, но и трудностите.
“Двойно признатите дипломи, уеднаквяването на програмите, при които една част от обучението се осъществява в УХТ, а друга – във френски ВУЗ, ще направят по-атрактивно обучението във френския департамент на Университета, тъй като ние отчитаме като сериозен проблем намаляване на желаещите за обучение. Независимо, че търсим всякакви форми за решаването му – както посещаване на всички гимназии с обучение на френски език, така и даването на двойни специализации на френския департамент на УХТ”, посочи проф. Динков. Н.пр. Ксавие Лапер дьо Кабан от своя страна отговори, че приема казаното като проблем, чието решение трябва да бъде решено в спешен порядък.
Франкофонското обучение в Университета по хранителни технологии има традиции, база и кадри, посочи ректорът на УХТ. От създаването му над 300 са дипломираните специалисти в областта на хранително-вкусовата промишленост. В навечерието на 60-годишния юбилей на Университета по хранителни технологии, който бе отбелязан през октомври бе открит Франкофонски център за академично качество, оборудван със съвременна техника, която осигурява възможности за пряка видеоконферентна връзка с академични събития във Франция.
След разговора на ректора и академичното ръководство с Н.Пр.Ксавие Лапер дьо Кабан, пред дипломата и неговия екип бяха представени български вина. Доц. Христо Спасов презентира бели вина, розе и червени вина от петте “винени” района на България и успя да впечатли дипломата с червено вино – рубин и мавруд, реколта 2009 година от региона на Пловдив.