В Апелативна прокуратура –Пловдив се откри изложбата „Пловдив след Освобождението“ на ученици от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“.
Експозицията е посветена на 142 години от приемането на първата българско конституция – Търновската конституция и е по случай Деня на отворените врати в Апелативна прокуратура – Пловдив. Събитието се провежда съвместно с Окръжна прокуратура – Пловдив и Районна прокуратура – Пловдив.
Младите художници гостуват с 24 творби в сградата на площад „Съединение“ №3 за трети път, като настоящата изложба е подготвена специално за Деня на Конституцията и юриста. „Експозицията е постижение за нашите ученици, защото ги връща в едно по отдалечено време. Те „събудиха“ историята и опознаха градската среда от различна гледна точка. Представянето на експозицията в пространството на прокуратурата е пример за добро институционално сътрудничество“, каза при откриването Светлозар Чавдаров, директор на НХГ „Цанко Лавренов“.
„Бъдете смели и не спирайте да мечтаете“, пожела на младите художници апелативният прокурор Тодор Деянов. За историята на Търновската конституция разказа Ваня Христева, заместник-апелативен прокурор. На откриването присъстваха Галина Андреева – Минчева, заместник – окръжен прокурор, Чавдар Грошев, районен прокурор, Атанас Илиев, заместник-районен прокурор, учители и представители на учениците – художници. Младите таланти получиха като подарък Конституция на България и грамота.
В своите картини те представят места в гр. Пловдив, свързани с исторически събития след Освобождението на България, или са знакови за града и архитектурата. В експозицията са включени живописни и графични произведения с изгледи от различни години и периоди.
Изложбата се реализира със съдействието на гл.ас. д-р Стефан Шивачев, директор на Регионален исторически музей - Пловдив. За да се подготвят творбите си, учениците участваха в специални музейни лекции под ръководството на преподавателя си по история - Александър Пейчев. Стефан Шивачев и специалисти от музея запознаха бъдещите художници с историята на Пловдив след 1878 г. и предоставиха ценни архивни фотографии, които помогнаха при създаването на творбите. Учениците получиха напътствия и художествени съвети и от преподавателите си по специални предмети.
Всички творби от изложбата "Пловдив след Освобождението" ще бъдат публикувани в официалните сайтове на НХГ "Цанко Лавренов" и Апелативна прокуратура - Пловдив.
Плакатите за събитието са създадени от десетокласниците Кристиана Грозданова и Георги Костадинов от специалност "Рекламна графика" по време на учебните часове при преподавателя Петър Чучулигов.
При откриването на изложбата бяха спазени всички противоепидемични мерки.