5G мрежа, безпилотни летателни апарати и край на задръстванията . Това е цел и само част от разработката на учени от Българската академия на науките и от Технологичния университет в град Нинбо в Китай.Това стана ясно на пресконфереция в Пловдив. Българският научен екип се ръководи от чл. кор. проф. Петър Гецов и проф. Димо Зафиров от Института за космически изследвания и технологии на БАН. Двугодишния им проект „Разработване на нисколоетяща платформа на базата на безпилотни летателни апарати за изграждане на интелигентна транспортна система в градовете" е на стойност 28 000 лева и е финансиран от Фонд „Научни изследвания". Проектът се разработва съвместно с китайски учени по договор КП-06-Китай/3 от 2018 г. по програмата за двустранното сътрудничество България – Китай. Според българските учени проектът може да се внедри в двата най големи български града - София и Пловдив. Вече са проведени симулации и тестове в реални условия за избрани зони на гр. Нинбо в Китай, и гр. София и гр. Пловдив в България за потвърждаване на предложените решения. В крайна сметка мрежата от нисколетящи дронове /до 300 метра/ ще оптимизира работата на службите за управление на трафика, на извънредните ситуации, на гражданската защита и други.
Професор Димо Зафиров коментира: " Въпреки постоянно разшираваща се пътна мрежа в големите градове задръстванията отнемат все повече време за придижванията в тях и създават екологични проблеми. Градските власти правят опити да намерят решения чрез оптимизаиране на трафика. Те разработват Планове за устойчива градска мобилност, създават системи за управлението й и постоянно увеличават броя на камерите по възловите кръстовища. Ефектът обаче е нисък. Причината: камерите са стационарни и обхващат малки части от пътните артерии. Това показва и опитът на осем милионния гр. Нинбо, където действително всяко кръстовище има стационарни камери за контрол на трафика.
Използването на пилотирани летателни апарати за наблюдаване на градския трафик е скъпо и опасно. По-ефективното решение е да се използват малки дронове с камери. Те могат да се позиционират във всяка точка на градовете и да предават информация за трафика в реално време. Поради проблеми за предаването на информация, предизвикани от високи сгради и радиосмущения е необходимо да има и дронове на по-голяма височина, които да се използват като ретранслатори и да се изгради Платформа от дронове, информация от която да се използва за оптимизиране на граския трафик. Платформата ще използва и възможностите на 5G мрежите на мобилните оператори и на глобалната мрежа StarLink изграждана от компанията на Илон Мъск."
Като резултати от проекта са разработетени анализи, Концепция и Стратегия за създаването на Платформата, които ще бъдат публикувани на Web-site на проекта след заършването му.
Такива Платформи ще бъдат елемент от системите за управление на трафика в интелигентните градове и на инициативата за градска авиационна мобилност, в която е включен гр. Пловдив, като шести град от ЕС.