Приетите на второ четене промени в Закона за водите ще дадат възможност общините да ползват данъчен кредит, с който да покрият разходите по ДДС в големите водни проекти, това каза народния представител инж. Маргарита Стоилова, член на комисията по Околна среда и води. В нашата област тези промени  касаят общините Пловдив и Асеновград, където сумите са непосилни за общинските  бюджети - ДДС-то  за Асеновград е в рамките на 22 милиона, а за Пловдив – към 25 милиона. Пред общините, за реализирането на  тези мащабните проекти стоеше остро въпроса за възстановяването на ДДС, тъй като то е недопустим разход по програмата за регионално развитие и това е изискване на Европейската комисия, която ни информира за това още през май, допълни  народния представител.

Този закон ще регулира и  взаимоотношенията по собствеността на   В и К съоръженията и е стъпка към децентрализация на процеса на вземане на решения за управлението на ВиК системите от местната власт през асоциациите по ВиК. По този начин органите на местното самоуправление ще могат да налагат политики и виждания по отношение на отрасъла и да контролират качеството на ВиК услугите, предоставяни от оператора на съответната територия, категорична бе Маргарита Стоилова.

Що се отнася до наказателни процедури от страна на Европейската комисия, проблемът съществува още от 2011 година, така Маргарита Стоилова отговори на въпроси на журналисти относно спирането на плащания по програма Околна среда. Европейската  сметна палата е установила смесване  на критерии за оценка с критерии за подбор  при обявата на обществените поръчки, което поставя участниците в конкурса в неравностойно положение. Мнистерството е водило някаква кореспонденция, но няма решения. И това касае, в нашата област, община Хисар, където проекта е правен 2008 година, допълни народния представител.

Такъв е проблемът и с община Сопот, припомни и  народният представител Петър Мутафчиев. Там все  още не е решен въпроса, а  санкцията, наложена от Управляващия орган е  за 25% от сумата по проекта за пречиствателна станция, което е около 5 милиона.

Трябва да е ясно, че не са вземани конкретни мерки от страна на предишното правителство, в резултат на това сме в наказателна процедура и ще се търпят загуби. Това е и заради некоригирането на пропуски от страна на бенефициентите. Имало е достатъчно време за корегиращи политики в тази област, категорична бе Маргарита Стоилова.