Силна заразна грипна вълна идва през тази зима - тя ще бъде предизвикана от нов вирусен щам  „Виктория“, с който хората не са се срещали. Това предупреждение отправиха експертите на Световната здравна организация. В най-голям риск са децата до 10 години, чийто имунитет е неизграден и слаб, както и възрастните над 65 години, които страдат от редица хронични заболявания.
Най-безопасен ще е грипът за хората, преболедували миналата година и вероятността да се заразят при тях е по-малка, защото новият щам H3N2 („Виктория) е близък  до миналогодишния вирус "Пърт" (H3N2),  от който се различава по подреждането на молекулите. Дори и да се заразят, ще го изкарат по-леко.
Ваксинирането срещу грип остава най-ефективният метод за предпазване от инфекцията и за предотвратяване на усложненията от нея, заяви известният пловдивски педиатър проф. д-р Тоньо Шмилев от Денонощна детска поликлиника „Пловдимед”. Много родители се тревожат дали вече е са пропуснали момента да боцнат детето си, тъй като най-подходящият период за имунизация е от средата на септември до средата на ноември.
Отговарям им, че закъснението е фатално - организмът изработва защитата си срещу грипните вируси от 15 до 30 дни след ваксинацията, каза проф. Шмилев. И макар че пикът на заболеваемостта от грип у нас е от ноември до март, то и тази зима се очаква в Пловдив да е през януари-февруари.
Педиатрите от „Пловдимед” припомниха, че за имунитета трябва да се грижим през цялата година, а не само в студените месеци. Това означава да спим достатъчно, да се храним балансирано, да пием много вода, да се движим и да си създаваме положителни емоции, като важен момент при децата е използването на закалителните процедури.
Ваксините изграждат допълнителна защита на организма. Те се произвеждат от високопречистени белтъчни култури на грипни вируси, които са инактивирани и са напълно неспособни да предизвикат инфекция. Ежегодно се прави нов тип ваксина срещу вирусните щамове, които се очаква да бъдат най-масово разпространени през идващия грипен сезон. Ваксините които се намират в България са Инфлувак и Ваксигрип.   За различните, предлагани на пазара противогрипни ваксини се информирайте от своя личен лекар или от педиатър, тъй като той най-добре може да прецени дали и коя точно е най-подходяща именно за вас и вашите деца, каза педиатъра д-р Костадин Кетев от „Пловдимед“.
Грипът не бива да бъде подценяван, защото е едно от тежките заболявания, което по време на пандемии може да порази от 30 до 50 процента от населението на земята. Статистическите данни показват, че броят на случаите на грип превишава неколкократно броя на всички останали инфекции, взети заедно. Това е причината опасната зараза да е под специалния контрол на СЗО.  
Сведения за грипа и тежките последици, до които той може да доведе, има още от Древна Елада - Хипократ съобщава за голяма епидемия през 412 г. пр. Хр. Разбира се, най-много съобщения за грипни епидемии и пандемии има от XIX и най-вече от XX век. Само по времето на най-голямата документирана до момента пандемия, т.нар. Испански грип през 1918-1919 г., обхванала всички части на света, загиват между 20 и 40 милиона души.
А фактът, че у нас ваксините свършиха тази година толкова рано и се наложи да бъдат внесени допълнително 50 000 броя, показва, че българите разчитат на имунизациите, за да се предпазят от коварната болест, коментират педиатрите от детската поликлиника.