В галерията на посетителски център „Епископската базилика на Филипопол” за първи път се откри изложба. Поводът е отбелязването на 65 години от българското членство в ЮНЕСКО и 75 години от основаването на организацията. Знаковата експозиция се реализира благодарение на Държавния културен институт към Министерство на външните работи, Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО, със съдействието на Община Пловдив и любезното домакинство на  Общински институт „Старинен Пловдив“.

В забележителния паметник на културното ни наследство са представени българските паметници, включени в списъка на обектите от световното културно и природно наследство. Посетителите могат да се насладят на гледки от вековните букови гори на резерватите в Национален парк „Централен Балкан“ като част от сериен обект на ЮНЕСКО „Старите и вековни букови гори на Карпатите и други региони в Европа“, Ивановски скални манастири, Природен резерват „Сребърна“, Свещарската гробница, Мадарски конник, Национален парк „Пирин“, Боянската църква, Казанлъшка гробница, Стар град на Несебър и Рилски манастир.

Изложбата откриха зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, Снежана Йовева-Димитрова - Директор на Държавния културен институт към Министерство на външните работи и Христо Георгиев, главен секретар на Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО. Домакин на събитието бе доц. Елена Кантарева-Дечева - и.д. директор на ОИ „Старинен Пловдив“. Сред гостите бяха Нанси Шилър - президент на фондация „Америка за България“, Десислава Тальокова  - изпълнителен директор на фондация „Америка за България“, както и голяма част от екипа, който върна към живот и превърна в забележителна Епископската базилика на Филипопол - археологът Жени Танкова, д-р Станислав Станев, арх. Милена Крачанова, арх. Красимир Тодоров, както и общественици, журналисти и граждани.

Пламен Панов благодари на инициаторите и изрази задоволство, че точно с такава изложба се прави премиера на галерийното пространство на най-новия културен център на Пловдив, който за кратко се е превърнал и в най-притегателен за посетителите. В своето експозе Снежана Йовева-Димитрова благодари на екипа, спомогнал за осъществяване на изложбата, в която чрез професионални художествени фотографии и триезично представени научно издържани текстове, се показва уникалността и красотата на българските паметници, включени в списъка на обектите от световното културно и природно наследство. Тя отбеляза и важната роля на авторитетния фотограф Иво Хаджимишев - автор на повечето представени фотографии в експозицията. Снежана Йовева сподели пред множеството, че именно от Пловдив, от Епископската базилика на Филипопол, изложбата започва своето пътуване. В словото си Христо Георгиев - главен секретар на Националната комисия на Р България за ЮНЕСКО, изрази задоволството си от реализацията на изложбата и акцентира върху факта, че страната ни е една от най-активните членки - надежден партньор за изпълнението на основните цели и програми на организацията, домакин на Генералната конференция, състояла се извън централата на организацията в Париж. Георгиев не скри своите адмирации към екипа осъществил проекта за реставрацията и експонирането на „Епископската базилика на Филипопол и изрази надежда, че серийният обект „Епископската базилика на Филипопол и късноантичните мозайки от Филипопол“ ще намерят място в списъка на обектите от световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Представената изложба е повод пловдивчани и гостите да оценят богатствата на хилядолетен Пловдив, чието заслужено място е в списъка на световното културно наследство.

Изложбата може да бъде видяна от посетители до септември 2021 г.