Професорите вече няма да имат право да преподават в повече от един университет. Около тази идея се обединиха ректори и министърът на образованието, които обсъдиха вчера „Стратегията за висше образование". И в момента тази практика е забранена, но много преподаватели успяват да намерят законова пролука и четат лекции в по няколко университета.
„Имам преподаватели, които са подписали по седем договора", коментира ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев. Затова в бъдещите законови документи ще се намери вариант тази порочна практика да бъде прекратена.
Стратегията за висше образование предвижда разкриване на управленски бордове в университети, които да разпределят бюджета на висшите училища и ректорите вече да не отговарят за тази дейност. Идеята е 70% от членовете на борда да са външни лица и студенти, като новата структура да бъде отговорна пред министерството на образованието. Ректорите обаче скочиха срещу тази идея.
„Това би нарушило университетската автономност коментира ректорът на Медицинския университет и председател на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев. След като чу позицията на университетските шефове, министър Клисарова каза, че бордове нямало да има.
Стратегията предвижда още България да изпълни изискването на ЕС за увеличаване средствата, които държавата отделя за образование. Амбицията е за наука да се отделят 3% дял от БВП и 6 на сто за образование.
Нов модел на финансиране на вузовете също е записан в стратегията за висше образование.
Идеята е качеството на образованието да бъде определящо за сумата на субсидията, която да получават университетите. В момента то определя едва 15% от годишната сума, която хазната отпуска на висшите училища. Министър Клисарова обаче поясни, че все още не е ясно с колко точно ще се повиши този процент. Още от следващата година обаче ще се увеличи издръжката на специалностите педагогика, информатика, инженерни и природни науки.