Голямо количество вино от миналогодишната залежава у нас, а причината е кризата около пандемията с коронавируса. Това заяви служебният зам.-министър на земеделието Явор Гечев на проведената в Аграрния университет в Пловдив среща, организирана от Националната лозаро-винарска камара. На нея се обсъдиха проблемите в сектора. Гечев добави че тази вина, които са над 80 милиона литра  да бъдат продадени по начин, който да не позволи да се стигне ди дисбаланс на пазара. Той добави, че българските вина срещат все по-острата конкуренция на вътрешния пазар от вносни напитки с високо качество. Относно изкупните цени на гроздето Гечев бе категоричен, че те се определят от пазара.

Екипът на земеделското ведомство е разработил инструменти, които да компенсират разликите в подпомагането между българските фермери и западноевропейските им колеги, добави заместник-министърът.  Това e взаимоспомагателен фонд, който да осигури оцеляването на бизнеса на производители, претърпели тежки щети, както и гаранционни фондове за износа на продукция в трети страни.
Предвижда се изравняването на директните плащания към българските земеделски производители с тези от Западна Европа да стане едва през 2027 година.

Директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев заяви, че браншът излиза успешно от тежката криза, в която беше изпаднал.

И даде за пример, че от 327 винарски предприятия в страната едва 3 са декларирали , че настоящата година няма да приемат грозде за преработка. От държавна подкрепа за изкупуване на продукцията на "зелено" са се възползвали 35 производители със 711 хектара насаждения.