
Леглата за лечение на болни от COVID-19 в пловдивските болници ще бъдат увеличени бързо при бум на заразените. Това решиха на днешното си заседание членовете на Областния кризисен щаб.
То бе първото след прекъсване от два месеца и бе свикано във връзка с предстоящата четвърта вълна и разпространение на Делта варианта на каронавируса. Съвещанието бе ръководено от областния управител Ангел Стоев, който е председател на щаба. Той заяви, че обстановката в Пловдивския регион в момента е спокойна, но властите са в готовност да реагират при нейното влошаване.
В COVID- отделенията на болниците има 290 легла, интензивните случаи са около 50, тежкоболните са не повече от 20, а интубираните 10.
"Ако заболеваемостта надхвърли 100 на 100 000 ще влезем в оранжевата зона и ще разкрием нови легла. Надявам се да не се стигне до това", коментира областният управител.
Той добави, че за да не се разпространява бързо заразата хората ще трябва отново стриктно да спазват противоепидемичните мерки.
Местната власт ще се опита да засили имунизацията. За целта ще разчита много и на подвижните екипи за ваксиниране. Освен това ще бъда убеждавани родителите на децата над 12 години да ги имунизират, за да може през новата година те да бъдат присъствено на училище.