В Пловдив вече липсват педиатри. 80-90 процента от наличните детски лекари в града са на пенсионна възраст. Какво правим след 3-4 години? Това заяви шефът на дирекция "Здравеопазване" в общината д-р Калин Калинов на общественото обсъждане на проекта за здравна стратегия за 2021-2030 г. Тя дава визия за развитието на общинските лечебни заведения за въпросния период.
В нея се предлага да бъде създаден педиатричен център за комплексна извънболнична помощ. Предвижда се да се позиционира в неизползвани помещения в ДКЦ-2.
"В центъра ще има кабинети, лаборатории, рентген. Работното време ще е от 7 до 19 часа, като перспективата е да се премине на денонощен режим", посочи д-р Калинов. И добави, че вече е подсигурен необходимият екип от педиатри.
Създаването на общински здравен фонд, от който да се отпускат стипендии за студенти медици, желаещи да останат на работа в общинските лечебни заведения - това предвижда Стратегията за здравеопазването в Община Пловдив до 2030-та година.
Общинският здравен фонд ще набира средства както чрез местния парламент, така и от европейски проекти, а също и от дарения. Това съобщи пред Радио Пловдив шефът на общинската дирекция "Здравеопазване" д-р Калин Калинов.
По думите му, това ще един от начините за обезпечаването с кадри на общинското здравеопазване в Пловдив.
КОВИД кризата доказа в най-пълна степен този кадрови дефицит, обясни д-р Калинов.
Стратегията предвижда още да бъде създаден здравен кол център, от който пловдивчани да получават информация за нужните им здравни специалисти и услугите, кото могат да получат от тях.
Колцентърът ще е към общинската дирекция "Здравеопазване" и постепенно ще разширява услугите, които ще предоставя на пловдивчани. Там могат да бъдат привлечени психолози и други специалисти, заяви д-р Калинов.
Дали до 2030-та година ще бъдат запазени 14-те общински лечебни заведения ще зависи от пазара, тъй като те са търговски дружества, коментира д-р Калинов.