Кристофър Грют ръководи екипа от 18 международни технически съдии, пристигнали на Гребния канал в Пловдив от 14 страни на 2 континента. Къде са те по време на състезание? Ще ги видите съдите на старта на гребното трасе, няколко от тях са в лодки и следват гребците по цялата дистанция, има жури на финала. Съдийският екип има свои представители и на пристаните, където лодките влизат и излизат от вода. Специални съдии имат задачата да теглят състезателните лодки.
„Основната цел на съдиите е да следят спазването на правилата в гребането. Така всеки един участник в Световното първенство по гребане за юноши и девойки ще има равен шанс в състезанието. И още нещо много важно – те контролират и безопасността на гребния канал по време на състезание.“ - обяснява Кристофър Грют.
Младите гребци допускат по-често грешки. Най-често не спазват правилата за придвижване преди състезание и след него. В Пловдив трасето е трудно за състезателите от гледна точка на това, че коридорите за състезание са в непосредствена близост за коридорите за придвижване към старта и след финала. Задача на съдията е най-напред да предупреждава състезателите за допуснати грешки и да обясни къде са сгрешили. При повторна грешка ги наказва, понякога дисквалифицира лодката, показвайки червен флаг. Тази крайна мярка се дава например при два фалстарта или когато съзнателно пречат на конкурентна лодка от съседен коридор. „Това е голяма рядкост в гребането, спортът е джентълменски. За мен като съдия едно състезание е успешно, когато е честно.“ - заключи Кристофър Грют.
Кристофър Грют – главен съдия на Световното първенство по гребане за юноши и девойки
Той е мениджър на компания, която управлява гребен център в САЩ. Тренирал е гребане в университетския отбор на Органстейт юнивърсити. Магистър по икономика в университета в Портланд и доктор по право в Рекърдс юнивърсити.