Повишения на цената на хляба няма да има след Нова година. Това заяви пред журналисти в Пловдив министърът на земеделието и храните професор Димитър Греков. Той откри започналия в града Национален семинар на зърнопроизводителите. Министирът бе категоричен, че въпреки увеличената цена на пшеницата хлябът няма да поскъпне, както и не поевтиня при ниските цени на зърното в началото на жътвата. Професор Греков добави, че около три и половина милиона тона зърно вече е изнесено от България, главно за страни от Европейския съюз, но балансът за страната ни от хлебно и фуражно зърно е осигурен. В момента тон хлебна пшеница се търгува за около 370 лева без ДДС, а цената на тон слънчоглед е близо 600 лева. Земеделският министър добави при добивите, които имаше в нашата страна през тази година, нямаме основание да се оплакваме нито от цени, нито от лошо качество на реколтата.
Вече се работи по идеята България да стане център на земеделието в Централна и Източна Европа при активно сътрудничество с Китай, каза още професор Греков. Темата е обсъждана по време на срещата в Букурещ на представители на 16 държави от региона и Китай. Повишен е значително е интересът на китайските инвеститори към българското земеделие. Те проявяват интерес към строежа на фуражни заводи в България, продукцията от които да се изнася в Китай.
Това щяло да засили рентабилността на българското зърнопроизводство, тъй като сега изнасяме главно суровини, а при изграждането на мощности за концентрирани фуражи ще се промени и износът от нашата страна. Китай проявява силен интерес и към българските екологично чисти продукти, особено тези, които са предназначени за деца, заяви земеделският министър.
Той добави още, че са се увеличили производството и консумацията на българско свинско месо с 5 % за последната една година и за първи път се отчита ръст в това производство. Министърът каза още, че големите търговски вериги са готови да изкупят цялата картофена реколта на българските производители , но страната ни не е готова да даде данни за добивите от ранни и късни сортове, а това създава проблеми при търговското планиране.