С изложбата „Пловдивска кокона 2019” Читалище „Възраждане” поставя естетска точка на едноименния си проект, с който подкрепя кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата 2019.
На 2 декември, понеделник, в 17 часа в салона на читалището 30-те дами, участвали по проекта в Ателие „Кокона 2019”, ще покажат „нарисуваните” и „моделираните” от тях творби от плъсти. Сред подредените брошки, гердани, чантички, шалове, пана, сувенири впечатляват работите на най-малката кокона – първокласничката Лора Железарова и на най-възрастната – 82-годишната Маргарита Мирчева. Според майстор обучителя Пенка Ставрева и 30-те дами заслужават титлата „Пловдивска кокона 2019”, защото в усвояването на сухото и мокро плъстене са изявили търпение, сръчност и въображение.
С Ателие „Кокона 2019” показахме, че е живо приложното изкуство плъстене, при което вълната се обработва ръчно – с вода или на сухо, обяснява единия от етапите на проекта „Пловдивска кокона 2019” Маги Боева, секретар на Читалище „Възраждане”. И припомня, че някои от експонатите в изложбата – модерни реплики от плъсти на аксесоари от Възраждането, са били акцент в дефилето „Пловдивската кокона – модна икона” в Етнографския музей, партньор на читалището в реализацията на проекта „Пловдивска кокона 2019”