При изпълнението на Националната ваксинационна кампания срещу COVID-19 в България се прилагат единствено ваксини, чийто срок на годност е в съответствие с разрешението им за употреба. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването.
По-рано днес бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ваксините в срок са продадени, а другите се поставят на хората у нас. "Защо ваксинират с изтекъл срок на годност?! Ефикасна ли е, като е безвредна? Ще ги предпазва ли?", попита Борисов при посещението си в манастира "Свети Свети Кирик и Юлита" край Асеновград".
На 10 септември 2021 г., след извършена оценка от Европейската агенция по лекарствата, в Европейския съюз (ЕС) беше одобрен нов срок на годност за COMIRNATY, при условия на съхранение при свръхниска температура. Продуктовата информация е актуализирана с новия срок на годност за замразен флакон, като той е удължен от 6 месеца на 9 месеца. Условията на съхранение остават непроменени (‑90°C до ‑60°C). Опаковките с отпечатан срок на годност върху етикета от юни 2021 г. до март 2022 г. могат да продължат да се използват до 3 месеца след отпечатания срок на годност, ако са били спазени одобрените условия на съхранение при ‑90°C до ‑60°C.
На всички флакони със срок на годност след март 2022 г. вече ще бъде отразен новият 9‑месечен срок на годност. За всички ваксини, на които срокът на годност е изтекъл към момента, е извършено бракуване и предстои унищожаване в съответствие с НАРЕДБА № 4 ОТ 16 МАЙ 2018 г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА УНИЩОЖАВАНЕТО НА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 111 ОТ 2020 г.), издадена от министъра на здравеопазването, Обн. ДВ. бр.43 от 25 май 2018 г., изм. ДВ. бр.111 от 31 декември 2020 г.
„Колкото повече хора се ваксинират, вероятността да се стигне до нов ръст на заболелите намалява.“ Това заяви министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на среща при президента Румен Радев. „Подходът, който сме предприели в момента, е безалтернативен. Така ще можем да излезем дългосрочно от ситуацията и да се върнем към нормалния си живот", подчерта той. От думите му стана ясно, че въпросът да се признава наличието на антитела се обсъжда отдавна, но според много учени антителата не са гаранция, че хората са преболедували.
„В ситуация на много висок брой заразени хора трябва да сме изключително предпазливи и консервативни с такива решения. Разпоредих на контролните органи до понеделник да дават предписания как процесът да се организира по-добре. От понеделник смятам, че контролът трябва да бъде засилен", каза още д-р Кацаров. Контролни правомощия имат и общините и затова звдраният министър ги призова да си включат в контрола по спазването на мерките. Ще успеем, само ако всички сме съпричастни, категоричен бе той. Министърът ще възложи на експертните съвети да се произнесат има ли конкретни заболявания, при които има висок риск при ваксинация. Ако има, на тези хора да бъде разрешено да участват в стопанския живот въпреки че нямат сертификат.