Общинските съветници увеличиха таксите на част от дейностите, предлагани от пловдивските общински предприятия, предаде Радио Пловдив.
Те приеха измененията на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги, предложени от пловдивския кмет Здравко Димитров, който при гласуването не беше в залата. Това се налага, тъй като стойността им не е актуализирана от 2013 година.
Увеличението касае сватбените ритуали. Цената на сватбен ритуал през работните дни скача от 60 на 72 лева. С 24 лева повече ще плащат и младоженците, които искат изнесен ритуал, като таксата се увеличава от 240 на 264 лева.
Поради тежката епидемична и социална обстановка, общинското предприятие „Радостни обреди“ намалява цената за организиране на сватбен ритуал по местоживеене на хора с увреждания и лежащо болни от 48 лева на 24 лева.
Промяна има и в стойността на цените за съхраняване на репатрирани автомобили на наказателен паркинг, според времето на престоя, цената за преместване на аварирал автомобил в рамките на населеното място ще е 72 лева.
Увеличава се и абонаментът за хората, чиито автомобили са паркирани пред домовете им в Синя зона в Пловдив. Таксата става 150 лева за година, вместо досегашните 60 лева. Месечната такса ще бъде 15 лева.
От „Съюз за Пловдив“ поискаха мотивите за тази актуализация и подчертаха, че увеличението е драстично.
Заместник-кметът Тодор Чонов заяви, че на дневен ред е проблемът с мръсния въздух на Пловдив и трафика. С актуализацията на цената ще се увеличат приходите на общинското предприятие и ще се даде възможност да се създаде нова система за паркиране в града.
Чонов каза още, че с новата цена хората ще плащат по 12 лева месечно за автомобил. „Ударът върху гражданите няма да бъде сериозен, съвсем разумен е и неизбежен на този етап“, категоричен беше Чонов.
Промените в Наредбата за местните такси и цени на услугите са предложени от общинските предприятия заради увеличените разходи в условията на инфлацията.
Служебен абонамент за паркиране в синя зона в карето между ул. "Гладстон", бул. "Руски", "Шести септември" и "Цар Борис III Обединител" е 360 лева. Цената за престой се запазва на 2 лева на час.
Съветниците от групата на БСП не подкрепиха актуализацията на наредбата и гласуваха с „въздържал се“, тъй като няма реална обосновка за повишаване на таксите за част от дейностите, които се предлагат от общинските предприятия.