Служители на Пловдивския общински инспекторат отново спряха нерегламентирано горене на гуми близо до река Марица. Те са се отзовали на място веднага след получен сигнал и са информирали полиция и пожарна, които са изгасили пожара и са предотвратили неговото разрастване. Извършителите са избягали.
„За съжаление в сезона на смяна на автомобилните гуми все по-често сме свидетели на подобни действия, които замърсяват въздуха, почвата, водата и като цяло природата. Те са опасни за здравето на хората. Община Пловдив ще предприеме действия за ограничаване на подобни престъпни дейности“, заяви заместник-кметът „Екология и здравеопазване“ Анести Тимчев, който също отиде на посоченото място.
По думите му на възлови кръстовища и зони, близо до Марица, ще бъдат поставени видеокамери с 24-часово наблюдение с цел превенция. Допълнително ще бъде ограничен достъпът на превозни средства до реката с поставяне на бетонови блокове, тъй като насипите са с краткосрочно действие.
Ще бъдат разпратени и писма до автосервизите, където се сменят гуми с предписания за тяхното правилно изхвърляне или предаване в базата на ОП „Чистота“ на адрес: Район „Южен“, ул. „Даме Груев“ № 64А, всеки ден от 8:30 до 17:00.
„Свидетели сме на това как ОП „Чистота“ извозва тонове боклуци и изчиства район „Източен“ и по-конкретно кв. „Столипиново“ и само за броени дни жителите на квартала отново изхвърлят своите отпадъци навсякъде – зелени площи, тротоари, река Марица“, посочи Анести Тимчев и допълни, че спешно всички компетентни институции трябва заедно да предприемат сериозни мерки и да наложат санкции, за да спре замърсяването, което придобива огромни размери.
Ако гражданите забележат подобни дейности, които застрашават чистотата на въздуха и околната среда като цяло, то могат да подават сигнали на тел. 6111 – Пловдивски общински инспекторат или в Районните полицейски управления.
Община Пловдив редовно провежда кампании за събиране на излезли от употреба гуми, батерии, акумулатори и отработени масла.
При горенето на гуми негативните ефекти върху здравето са внезапни и такива, които се проявяват след години. Сравнено с изгарянето на въглища, при горене на гуми във въздуха се отделят 407 % повече хром, 392 % повече олово и 1448 % повече арсен. Отделените тежки метали при изгарянето на гуми не изчезват, а се натрупват във всичко по пътя им и чрез дъждовната вода, проникват в почвата и реките.