Фондация „Качество на живот“ предлага да бъде организирано обществено обсъждане „Може ли да се възлагат обществени поръчки с обществен ресурс на фирми, които не спазват обществения интерес и тровят хората, въздуха и водата на данъкоплатците?“
От неправителствената организация търсят отговор длъжни ли са гражданите да плащат, за да бъде унищожавана природата, в резултат на което те да се разболяват, а накрая да плащат глобите на държавата и безкрайните ремонти на пътищата в общината.
Ето част от аргументите на фондацията:
Българските граждани плащат данъци, които се разпределят в две посоки: към държавата и към общината.
Държавата като принципал на всички природни богатства, ресурси, в това число и на находищата за инертни материали, ги дава на концесия срещу определена концесионна такса на строителни предприемачи, като например „Европейски пътища“. След това обаче фирмите концесионери започват да добиват тези материали, но около 90% от тях от по никакъв начин не спазват концесионните договори и най-безогледно унищожават пътища, водоизточници, въздуха, изобщо околната среда.
Но това далеч не е всичко. На същата тази държава, на която гражданите са платили данъците си, а тя е взела пари и от концесионера, който обаче не изпълнява законовите разпоредби, се налагат глоби поради високата запрашеност и други еконарушения. И тя плаща санкциите също с приходите от нашите налози.
Излиза, че гражданите плащат данъци, за да дишат лош въздух, да се разболяват и да плащат санкции, защото държавата е дала на неправилната фирма да експлоатира нейните богатства. Освен замърсяване на въздуха и непоправими щети върху околната среда и върху човешкото здраве, добивът на инертни материали причинява промени в климата.
Другата част от данъците отиват в общината, която е наясно с всички нарушения на концесионера, но възлага на същата тази фирма, която трови нейните данъкоплатци, да прави некачествени ремонти на пътищата. Така всеки от нас втори път плаща на тази фирма, която на всеки 2-3 години прави ремонт на ремонта.
От „Качество на живот“ настояват на общественото обсъждане да бъдат дискутирани и договорите, подписани от общината с фирмата, на която е възложен ремонтът на пътищата.
Освен че диша лош въздух, целият шум и всички опасности, които крие извозването на тези ресурси, са за сметка на обикновения човек. Обществените поръчки трябва да се дават само на социално отговорни фирми, за да е защитен не само търговецът, но и интересът на данъкоплатеца!