На 12 декември-, четвъртък, от 11.30 часа в Новотел-Пловдив, в рамките на форума „Подготовка на общинските бюджети 2014”, организиран от Националното сдружение на общините в Република България, ще се проведе презентация на тема Бюджетът на Европейския съюз (ЕС) през програмния период 2014 – 2020 г. Като част от програмата, експерти на компанията KPMG България ще представят пред местните власти новите, променени условия за финансиране от Европейските фондове през програмния период 2014-2020 г. KPMG България е и основен спонсор на събитието.
На 2 декември 2013 г. беше окончателно приета Многогодишната финансова рамка на ЕС 2014 – 2020 (МФР) на стойност 1 трилион евро. Тя дефинира максималните лимити за договориране и за плащане по отделните категории разходи за период от седем години, което позволява дългосрочно стратегическо планиране и гарантира устойчивост на политическите приоритети на ЕС. През следващия програмен период за ЕС много по-важно от степента на усвояването на средствата ще бъде изпълнението на заложените резултати.
Нови са и нормативните актове, на чиято база ще се прилагат програмите, съфинансирани от ЕС в този период. Те предвиждат редица мерки за оптимизиране и гъвкавост при изпълнението на проектите: кохезионна политика, насочена към резултатите; интегрирани териториални инвестиции и многофондов подход; ясни правила за допустимост и улеснени методи за доказване на разходите; контроли, пропорционални на размера на разходите; електронно администриране на прилагането на програмите и др.
В този контекст, през 2014 – 2020 г. от изключителна важност ще бъде въвеждането и ефективното прилагане на програмното и ориентирано към резултатите бюджетиране. Този тип бюджетиране е инструмент за стратегическо управление, осигуряващ по-висока прозрачност и ефикасност на разходването на публичните ресурси и даващ възможност за вземане на навременни корективни действия.
Водещо при програмното и ориентирано към резултатите бюджетиране е степента на постигане на поставените стратегически и оперативни цели, при отчитане на ресурсите за изпълнение на конкретните програми. България е акцентирала на важността на въвеждане на програмното и ориентирано към резултатите бюджетиране на публичните средства в проектите на Споразумението за партньорство 2014 – 2020 и Оперативна програма “Добро управление”.
KPMG България разполага със значителен опит в областта на преминаване към програмното и ориентирано към резултатите бюджетиране в редица европейски страни. В момента компанията изпълнява мащабен проект за въвеждане на подход за програмен и ориентиран към резултатите бюджет на Висшия съдебен съвет, Прокуратурата, ВАС и НИП.