На 12 декември /четвъртък/ от 17:00 часа в зала „Сцена 17” на Министерството на културата ще се проведе пресконференция по повод приключването на първия етап от процедурата на избор на български град за престижната титла Европейска столица на културата 2019. На пресконференцията в четвъртък ще бъдат обявени градовете, които продължават на втория етап от конкурса.
   В брифинга ще участва и г-н Стийв Грийн от Обединеното кралство – председател на Международното жури за подбор, което трябва да определи кои от 8-те български градове – кандидати, ще продължат и на втория етап от конкурса за избор на Европейска столица на културата 2019 в България. На пресконференцията ще присъстват и наблюдатели от Генералната дирекция „Образование и култура” на Европейската комисия.
   От 10 до 12 декември т.г. в Министерството на културата се провежда първият етап от процедурата на избор на български град за престижната титла Европейска столица на културата 2019. Заседанията на журито, извършващо предварителния подбор, са закрити. В съответствие с Решение 1622/2006/ ЕО на Европейския парламент и на Съвета, Министерството на културата на Р. България определя състава на журито за подбор за конкурса за Европейска столица на културата 2019 в България. Журито е съставено от 13 утвърдени експерти в областта на културата. Според правилата 7 са избрани от европейските институции, а останалите 6 са българи. Всички експерти, които оценяват кандидатурите на българските градове, отговарят на изискванията от Решение 1622/2006 на Европейския парламент и на Съвета. Председателят на журито за подбор г-н Стийв Грийн (Обединено кралство) от 30 години работи в областта на международното културно сътрудничество и ролята на културата и езиците в обществото. Работил е в EUNIC (Европейска мрежа на националните културни институти) и в Британския съвет. Г-н Грийн е писател, общественик и лектор.
   Международното жури, което определя кои от 8-те български градове-кандидати ще продължат на втория етап от конкурса, прави своя избор в съответствие с критериите, установени в Решение 1622/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета. Двата основни принципа при оценяването на предложената културна програма от градовете - кандидати, са: тя да привлича гражданското участие, чуждестранни туристи и да стимулира европейското културно сътрудничество. Важно е предложената програма да е устойчива, изпълнима и да стимулира дългосрочно културно и социално развитие на града. В рамките на заседанията на журито делегати от всеки един град – кандидат представят пред журито заслугите и предимствата на техния град. На базата на представянията и документите за кандидатстване, журито изготвя доклад относно всички кандидатури и препоръки към градовете, преминаващи на втория етап.  Пловдив е сред фаворитите да премине в следващия етап на конкурса, категорични са членовете на делегацията, представяща неговата кандидатура.