На 26 февруари е първата Голяма Задушница, която отбелязва Православната църква - Месопустна.
В събота срещу неделя всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост.
На Задушница се посещават гробовете на починали близки.
За помена се приготвя "коливо" - варено, подсладено жито. Българската традиция включва и хляб и вино.
Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелие и апостолски текст.
Житото е символ на Възкресението, защото по думите на Св. Павел житното зърно не може да оживее, ако първо не умре. Виното е символ на кръвта на Иисус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята - добродетелите на починалия. Сладкиши, месо и вино се раздават между живите и като вкусват от раздавките, да си спомнят за умрелите. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се. На следващия ден - неделя, са Месни заговезни (Сиропустната неделя). На Месни Заговезни започва големият Великденски пост.
На 26 февруари във всички храмове на Българската православна църква и гробищни паркове ще се отслужат помени за покойниците.
За да се осигури нормалното транспортно обслужване на гражданите по време първата за тази година Задушница днес общината пусна повече автобуси по 8-те градски линии, които пътуват до траурните паркове в Пловдив. Това съобщиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“.
С делнично разписание ще работят автобусни линии №7, 11, 25, 27, 36, 37, 66 и 93. Линия №27 ще изпълнява празничния си маршрут до Рогошките гробища, а в интервала от 07:00 до 18:00 часа оттам ще минава и №25.