На 87-годишна възраст почина заслужилият български треньор в щангите Ганчо Карушков, съобщиха негови близки.
 
Той ще остане завинаги в историята с факта, че през годините подготви 11 олимпийски медалисти във вдигането на тежести, постижение, с което могат да се похвалят много малко треньори по света. Петима от тях тренираха под негово ръководство в България, други 6 са от Колумбия, където работи близо 20 години.
 
„Напусна ни велик българин, много светла личност. Той ни бе като родител, възпитател, като всичко…,“ заяви опечален олимпийският шампион от Москва 1980 Асен Златев. Освен при Златев, Карушков има решаващ принос в израстването и многобройните успехи на Минчо Пашов, Румен Александров, Стефан Топуров – първият вдигнал три пъти собственото си тегло, Севдалин Маринов и др.    
 
В Колумбия започва от нищото, при пристигането си има в залата само една изкривена щанга, която дори не е състезателна и е без дискове. Под негово ръководство Колумбия печели първия златен олимпийски медал в историята си. Това става на летните олимпийски игри в Сидни, където Мария Изабел Урутия грабна златото в категория до 75 кг.
 
Роден е на 20 март 1934 година в Михайлово, Старозагорско. През 1956 г. завършва НСА със специалност "Вдигане на тежести" и става учител по физическо възпитание в Ямбол. През 1960 г. постъпва на работа в юношеската спортна школа в Пловдив. От 1963 до 1969 г. е на работа в ДФС "Марица". В периода 1969 - 1988 г. Карушков е преподавател в СУ "В. Левски" в Пловдив. Между 1988 и 1991 и след 1996 година е треньор в Колумбия. Следва работа в Перу.
 
Ганчо Карушков е фактическият основател на школата по вдигане на тежести в "Марица". Като треньор в Пловдив той подготвя над 100 спортисти на републиканско ниво. Негов възпитаник е и Асен Златев - първият олимпийски шампион на Пловдив по вдигане на тежести (1980 г. в Москва). Израстнали в Пловдив или работили под негово ръководство са още медалистите от олимпийски игри, световни и европейски първенства: Румен Александров, Минчо Пашов, Стефан Топуров, Севдалин Маринов, Женя Сарандалиев, Любомир Ушеров, Николай Боев, Петър Мусинов, Емил Меркебов и ненадминатият Наим Сюлейманоглу.
 
Дълго време Карушков бе помощник на Иван Абаджиев в националния отбор за мъже и на Слави Канелов - за младежи и юноши.
 
Карушков оставя трайна следа и при работата си в Колумбия. Негови възпитаници са подобрили над 400 национални рекорда на Колумбия. Той подготви първия олимпийски шампион на тази страна - Мария Изабел Урутия. Шампионката от Сидни е и с 5 световни титли. Номинирана между 100-те най-добри щангисти на миналия век в света.
 
Пловдивчанинът бе преподавател в основаното от него Национално спортно училище на Колумбия ("Ескула насионал дел Депорте") в град Кали и ръководите на катедра "Вдигане на тежести". За 10 години през ръцете му минават 1404 медала. Тъкмо заради изключителните успехи на неговите възпитаници, в бр. 4 от 2008 г. списание "Olimpika" – официалният орган на олимпийския комитет на Колумбия, наричат българина: "Герой в колумбийската история". Той бе удостоен със званието "Почетен гражданин на Колумия“.
 
В България издава учебник за деца и юноши - методика за подготовка на юношите в спортните училища, който сега ползват и колумбийците.
 
Със съпругата си Теменуга имат дъщеря Мариана и син Цветелин.
 
Изпращането на Карушков в последния му път ще стане в Пловдив в края на следващата седмица.
 
БФВТ изказва съболезнования на роднините, близките и приятелите на Ганчо Карушков.
 
Поклон пред светлата му памет.