До средата на март България да има национален план, който отчита всички рискове и гаранции за резултати в настоящите кризи. Планът да бъде разработен в три посоки – гаранция за сигурността на българските граждани в контекста на задълбочаващия се военен конфликт в Украйна, действия за справяне с бежанския поток, мерки за подпомагане на българските граждани и българската икономика в ситуация на галопираща инфлация и растящи цени. За това призова вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването в Международния панаир в Пловдив на мащабен форум за модерно земеделие, вино, храни и оборудване.
 
„Това са очакванията на българските граждани – за сигурност в тежката и непредсказуема ситуация. Добрите политици и добрите държавници мислят няколко крачки напред и въпреки всички неизвестни трябва да работим за устойчивото развитие на страната ни“, посочи Йотова и призова за подпомагане на малките и средните предприятия, които са гръбнакът на българската икономика.
 
Според вицепрезидента българското правителство не изостава в предприемането на мерки за справяне с кризите, но изработването на всеобхватен план ще допринесе за по-добра координация и сигурност. „Очакваме да чуем българската позиция, която премиерът Кирил Петков ще защити на предстоящата във Версай неформална среща на европейските лидери. Трябва да поиска преразглеждане на Зелената сделка и удължаване на срока за експлоатация на топлоцентралите – мерки, с които да омекотим удара на задълбочаващата се криза в енергийния сектор, както и дерогация за държавна помощ за стабилизиране на сектори от икономиката“, заяви Йотова.
 
В Пловдивския панаир вицепрезидентът откри 30-ата Международна селскостопанска изложба АГРА, 29-ата Международна изложба за лозарство и винарство ВИНАРИЯ и 27-ата Международна изложба за храни, напитки, опаковки, машини и технологии ФУДТЕХ. Йотова поздрави ръководството на панаира за куража и професионализма да го развиват в настоящите тежки години и да печелят нови партньори и международен авторитет. „Когато в края на миналата година бях във Франкфурт и разговарях с ръководството на Международния панаир, тяхната реакция беше красноречива: България, Пловдив, панаирът!“, сподели вицепрезидентът. Тя изтъкна, че високото представителство на откриването на изложенията е гаранция за подкрепа от страна на институциите.
 

 

Ще има таван на цената - максимална и минимална, за изкупуване на българско зърно, което да стигне за задоволяване на нуждите на населението, както и на фуражи до юни 2023 година. Изкупуването ще е през борсата и на този етап зърното ще се съхранява в силозите, откъдето ще се бъде изкупено. Това съобщи в Пловдив заместник-министърът на земеделието и храните Момчил Неков. Той подчерта, че в България имаме достатъчно пшеница и не сме застрашени от продоволствено криза. Земеделското министерство няма как да забрани износа на зърно, нито да регулира цените, обясни Неков.

Същевременно колегата му в земеделското ведомство заместник-министър Стефан Бурджев посочи, че до 2027 година в българското земеделие ще бъдат инвестирани над 8 милиарда евро. Това е заложено в стратегическия план на България по Общата селскостопанска политика на ЕС за следващия програмен период. Бурджев подчерта, че за първи път от 30 години правителството е заложило 60% съфинансиране за развитието на селските райони. 450 млн. лв. е бюджетът за земеделие през тази година, а това е със 150 млн. лв повече от миналата година, отбеляза зам.-министър Бурджев.

Това стана ясно при откриването в Пловдивския панаир на изложенията АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ.  Най – големият икономически форум за агробизнес на Балканите бе подновен след две години прекъсване.

В него участват 560 фирми от 25 държави и са представени над 170 сектора. Акцентите на изложенията са биологичното земеделие, биоикономиката и нейното прилагане, развитието на реален и успешен винен туризъм, фермерско и занаятчийско производство. Тази година за първи път е представена едра земеделска техника. В церемонията по откриването на мегаизложението в Пловдив се включи и вицепрезидентът Илияна Йотова.