Тридесет художници се включиха в благотворителна изложба за възстановяване на храма „Св. Харалампий“ в пловдивското село Храбрино. Инициативата е на семейство Таня и Александър Бобчеви, които подкрепят възстановяването на църквата, създадена преди 170 години.
В благотворителната изложба със свои творби се включват Ангел Гешев, Ангел Китипов, Антония Маринова Крейзи, Атанас Колев, Барбара Хенкес, Борис Богданов, Валери Ценов, Велислава Пежгорска, Вихра Григорова, Вячеслав Есенков, Данчо Григоров, Елена Терзийска, Златка Шеткова, Иван Тотев, Иван Шишков, Илияна Манукова, Илиян Ангелов, Лили Кючукова, Лейля Пехливанова, Мария Ширяева, Мичо Димитров, Снежана Фурнаджиева, Станка Александрова, Таньо Павлов, Таня Бобчева, Тодор Игнатов - Тони, Тоньо Цанев, Цветана Гумеля.
Със своя картина се включи и 14-годишната Анастасия Шишман, която преди няколко седмици пристига заедно със семейството си в България. Тя е бесарабска българка и е учила в художествената гимназия в Исмаил. Заедно с майка си Евдокия и баща си Павел, с баба си, 7-годишната си сестра Света и 5-годишния си брат Иван Шишман вече са настанени от доброволци в Пловдив. От Кризисния център в града са осигурили жилище за многодетното семейство, а децата скоро ще започнат училище и детска градина.
Големите гайди от Асеновград с ръководител Стефан Янев дадоха старт на благотворителната изложба – концерт. Със свои изпълнения се включиха и Академичният камерен хор „Гаудеамус“ при АМТИИ „Проф. Асен. Диамандиев“ с диригент Весела Гелева и хормайстор Диана Райчинова, както София Шукерска, дуо „Летящите номади“ и Таньо Павлов – кларинет.
Инициативата бе подкрепена и от музиканти и преподаватели от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Сред тях и проф. Веселин Койчев заедно с дъщеря си Светлина Тодорова, която е вокален педагог и сина си Петър, който е китарист.
„Времето е дало своя отпечатък и влагата от течащия покрив е унищожила част от уникалните стенописи в църквата. Получихме 15 хиляди лева за ремонт на храма от Община Родопи, но ще трябват още средства за възстановяване на покрива, който е изграден с титли и хоросан“, коментира Таня Бобчева. Тя уточни, че увредените от влагата стенописи се нуждаят от спешна реставрация и веднага след ремонта на покрива на храма, ще започнат инициативи за набиране на средства и за тях.
Повече от 20 картини се продадоха още в първия ден на изложбата. Тя продължава до 27 април в Храбрино и след това ще премине в галерия „Арсенал“ в „Капана“.