Ползите от откриването на Център за грижа за жертви на сексуално насилие в Пловдив бяха представени днес по време на семинар посветен на темата.  

Участие в него взеха кметът Здравко Димитров, посланикът на Великобритания в България Н.Пр. Роб Диксън, областният управител Йордан Иванов, административният ръководител на апелативна прокуратура Румен Попов и директорът на Областна дирекция на МВР – Пловдив ст. комисар Димитър Балев. В събитието се включи и зам.-кметът по социална политика Георги Титюков.

„За съжаление, България е една от петте страни в Европейския съюз, в която има най-много на брой пострадали от престъплението „трафик на хора“. Това е сериозен проблем, по който няма как да не вземем отношение и да не почерпим знания от по-опитните страни в тази сфера, каквато в случая е Великобритания. Аз и моят екип приветстваме такива срещи, защото те ще очертаят начина, по който да предпазим потенциалните жертви“, заяви кметът Здравко Димитров на откриването на семинара. Той допълни, че в условията на засилената бежанска вълна от Украйна особено уязвими са жените и децата напуснали пределите на своята страна, което прави проблема още по-сериозен.

На семинара бе представен британският модел на център за грижа за жертви на сексуално насилие, ценен опит споделиха и експерти от Бургас, където се намира първият такъв център в България. Обсъдени бяха и спецификите на ролята на независимия съветник по сексуално насилие и услугата, която предоставя.  

В глобален мащаб близо 80% от пострадалите от престъплението „трафик на хора“ са именно с цел сексуална експлоатация. Според доклад на Европейската комисия половината от жертвите са граждани на ЕС.

В България, по данни на прокуратурата, общо 468 лица са официално идентифицирани като жертви на трафик на хора през 2021 г. 367 от тях са жени като повечето са жертви на трафик с цел сексуална експлоатация, а други - на принудителен труд.

С цел превенция Местната комисия за борба с трафика на хора предвижда обучения за професионалисти от различни институции, имащи отношение към проблема. Кампанията ще бъде насочена към представители от сектор „Миграция” към ОДМВР – Пловдив, както и към доброволци, които участват пряко в процеса на подкрепа на потърсилите временна закрила лица. Целта е същите да се запознаят с Националния механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик, институционалната рамка и индикатори за трафик на хора. Участие в инициативата ще вземат и партньорски организации, които ще подпомогнат обученията със своята професионална експертиза.

През последните две години обучения са проведени с медицински работници в образователни институции на територията на общината, експерти от отделите „Здравеопазване“ и „Образование” към районните кметства, както и с образователни и здравни медиатори. Причината е, че те пряко работят с деца и младежи, включително представители от малцинствените групи, които са особено застрашени от сексуална експлоатация.

Община Пловдив апелира всеки, който има информация за пострадали от престъплението „трафик на хора“ да сигнализира в Националната комисия за борба с трафика на хора.