Десетки миряни участваха в литийното шествие в Бачковски манастир.

Дано Божията майка да помогне да настъпи мир по света.  Да сме здрави.  Тези горещи молитви отправиха хора от цялата страна. За същото се помоли  и игуменът епископ Сионий. Той призова шествието да протече мирно, да бъде изпълнено с духовна радост. Пожела здраве е благоденствие на целия български народ. В 8 часа мъже изнесоха копието на чудотворната от светата обител.
 "Оригиналът е от XI век, нуждае се от специални грижи, не бива да излиза от храма", обясни игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий.  Той добави, че и копието има същата целебна сила, тъй като е осветено и е стояло до оригинала.
В 8 часа мъже изнесоха копието на иконата от обителта. "Оригиналът е от XI век, нуждае се от специални грижи, не бива да излиза от храма", обясни игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий.
"През 2007 година бях тежко болен. Моите родители ме доведоха, молихме се под иконата и чудото стана. Оздравях и оттогава н боледувам", заяви 29-годишният Стефан Пенев от Враца. Той си обещал, когато има възможност да идва в манастира и да участва в шествието. Днес го прави за трети път.

59-годишният Иван Цонов от Пловдив идва тук всяка година. "С участието си в ритуала се пречиствам духовно и физически. Така помагам и на близките си", заяви той.

Семейство от Русе беше дошло за първи път с надеждата за здраве. Жена от София  каза, че Богородица помага много на ней и близките й.

"Вярата, любовта и добротата ме доведоха до тук. Богородица пи помогна при второто ми раждане, които протече тежко, но се молих на Богородица и тя ми помогна", заяви жена от Хасково.
Стотици миряни от цялата страна се събраха  в Бачковски манастир. Част от тях са от вчера и са преспали в селата край светата обител.

На втория ден на Великден от Бачковския манастир потегля традиционното литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. Там тя е била скрита, оцелява и е намерена в началото на ХVІІ в. Този поклоннически път чудотворната икона на Светата Божия Майка изминава вече повече от 400 години. Това е най-старият църковен ритуал у нас.

В шествието светинята се придружава от игумена на манастира, братята на обителта и хиляди православни християни. Те идват специално на този ден от цялата страна и от чужбина, за да изпълнят дадения обет за служба на Св. Богородица. През целия път църковен хор оглася планината с песнопенията си в прослава на Майката Христова.

В построения параклис в местността Клувията се отслужва св. Литургия, на вярващите се раздава курбан за здраве. Мнозина се измиват в благословените води на аязмото и всички преминават през скътаната в скалите малка пещера, в която чудотворният образ е прекарал повече от столетие. Вярващите християни са убедени, че с нейна помощ се случват чудеса.