Дрезгав глас, запушен нос, загуба на слух. Повечето хора не обръщат нужното внимание на тези симптоми, а те могат да алармират за сериозно заболяване. Отлагат посещението си при лекар с месеци, дори години, което задълбочава проблема.
„За съжаление в България профилактиката е снижена под нулата. Разбирам страха на хората, но трябва да го преодолеят”, съветва д-р Таниел Минков – един от младите специалисти на пловдивската Университетска болница „Каспела”, който преди дни защити специалност „Уши-нос-гърло”.
Той и колегите му често лекуват пациенти с карциноми на глава и шия, които търсят помощ твърде късно. Обикновено това са мъже над 50 години, повечето живеят сами, в по-отдалечени райони и нямат лесен достъп до лечебни заведения. Рисков фактор за рака на горните дихателни пътища е тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол, за младите и сексуално активни -и човешкият папилома вирус.
„Хората имат загуба на слух, но си мислят, че е нещо временно, че ще мине. Нервът, чрез който ние чуваме, е много слабо кръвоснабден. Реално трябва възможно най-скоро да се започне лечение, за да се запази и възстанови максимално функцията му. Защото след като минат повече от 10 дни, това става много трудно. Говорим за световно ниво на медицината – в момента няма начини да се възстанови напълно физиологията на слуховия нерв. Много често хората идват след месец, два или три, когато можем да им предложим една поддържаща терапия, с която целим да намалим скоростта на загубване на слуха, без да можем да го възстановим”, обяснява младият лекар. Съветът му при дрезгав глас е да не се отлага преглед при лекар, ако състоянието продължи повече от 2-3 седмици.
„Адресирам хората на всякаква възраст, особено възрастните, децата им да говорят с близките си по-често и по-целенасочено. В 90% от случаите близките, за да не създадат уплаха у човека, си замълчават във времето. А това по никакъв начин не решава проблема, задълбочава го. От една страна за самия пациент, че оплакванията му тотално затормозяват качеството му на живот. От друга страна, диагностично-лечебните ни способности като лекари и като система на здравеопазване. Колкото по-късно дойдат тези пациенти, толкова по-малко възможности имаме да повлияем на хода на събитията. Затова моят призив е хората да си обръщат внимание. Страхът не лекува. Той просто отлага неизбежното във времето”, апелира УНГ специалистът.
Д-р Минков е възпитаник на ЕГ „Пловдив”. През 2017 г. завършва Медицински университет – Пловдив. Бил е на стаж в Сегед, Унгария, по програма „Еразъм”. Въпреки че в семейството му няма лекари, още в ученическите си години взима решението да се посвети на най-хуманната професия. Любопитното е, че още тогава избира и специалността „Уши, нос, гърло”. И с усмивка споделя, че това му е съдбата. Родителите му го подкрепят в избора, вероятно защото разбират, че да помага на другите е негово призвание.
„.За мен ние разполагаме с невероятни специалисти и страшно добри учители, които ме направиха специалист. Реално видях много, научиха ме на много. Повечето случаи са интересни, заплетени, получава се един консилиум, всеки си дава мнението, както би трябвало да бъде. Нашата болница разполага с може би най-новите уреди и за диагностика, и за лечение. Имаме лазерна хирургия, може би сме единствени в Южна България, които разполагаме с такъв апарат. Това е много важно, тъй като ендо ларингеалната хирургия и по-точно злокачествените заболявания в началните стадии се лекуват основно по този начин. От една страна, тази хирургия е много прецизна – говорим за милиметри хирургична точност. От друга страна, за пациентите е много щадяща, тъй като е органозапазваща. Тоест, елиминираме по-обемните операции, които са свързани с отстраняване на част или целия орган. Специално за ларинкса се нарушава дишането, говорът, преглъщането и т.н. По-бързо се възстановяват пациентите и предлагаме по-добра прогноза”, разказва медикът.
Друг негов съвет е да не се търси медицинска помощ по онлайн форуми и група, а да се говори с личния лекар. Защото една болка в ухото например може да е признак на съвсем друго заболяване. А фактът, че определени капки са помогнали на някого, не означава, че са подходящи в конкретния случай.
По време на пандемията, той работи в COVID отделението на болницата от първия ден на откриването му.
Съветът към по-младите му колеги пък е да четат, за да имат нужното самочувствие, когато взимат решение. Да търсят, да създават, да откриват. Да учат английски. И да не забравят да са добри хора.