Жилищните пазари в големите градове следват плътно тенденциите в София и бележат засилено търсене и ограничено предлагане през първото полугодие на 2022 г., съобщи Полина Стойкова, изпълнителен директор на "Бългериан Пропертис" (Bulgarian Properties), цитирана в прессъобщение на компанията, предаде Pariteni.bg.
Новото строителство и тук е по-предпочитано от купувачите, като най-голям интерес и в трите града привличат кварталите с по-ниски цени, които в момента се развиват активно в периферните им зони.
Цените на жилищата в трите най-големи града след София вече почти се изравняват, след като Пловдив премина границата от 900 евро/кв.м и почти успя да догони Варна и Бургас със средна цена от 957 евро/кв.м през второто тримесечие на 2022 г. Годишният темп на нарастване на цените в Пловдив се ускорява от 4-5 на сто през 2021 г. до 10-15 на сто в началото на тази година, като по този показател градът под тепетата се нарежда на второ място след София.
Варна се нарежда на 3-то място по ръст на цените след София и Пловдив. Морската столица излезе от период на по-бавно растящи цени и отбелязва ръст от близо 11 на сто през второто тримесечие. Средната цена на жилищата във Варна за разглеждания период е 971 евро/кв.м. С това тя изпреварва Бургас и се връща на второ място по най-високи цени на жилищата в страната. Друг показател, който показва оживление на пазара в морската столица, е отбелязаният ръст в продажбите от 35 на сто през първото тримесечие и 10,6 на сто през второто, които са доста над средното за големите градове съгласно данните, представени от Агенцията по вписванията.
Данните на компанията сочат, че през първото тримесечие на 2022 г. средната цена на жилищата в Бургас е 956 евро/кв.м, сходна с тази в Пловдив. Жилищният пазар в Бургас обаче следва да се разгледа в по-големи детайли и по квартали, тъй като по-бавният растеж на цените има своето обяснение. Спецификите на града са такива, че той расте основно в посока "Меден рудник", "Славейков" и "Сарафово", тъй като там са наличните терени за ново строителство. В резултат на това, в тези райони, които са с традиционно по-ниски цени, е съсредоточено основното търсене и предлагане и то доминира в средната цена на града и занижава нейните стойности и съответно темп на растеж.