В Природонаучния музей в Пловдив бе открито интерактивна изложба, показваща проблема със замърсяването на Черно море
Физически триизмерните макета на морски обитатели в реален размер и оцветяване, с характерните за всеки вид морфологични особености - делфини, ушата медуза и белодробна медуза, както и на риби - калкан, цаца, паламуд, лефер, скорпид и зарган. Изработени са от съвременни материали и технологии. Изложбета може да се види до 8 август.
Изхвърлените от човека и попаднали в реките и моретата отпадъци представляват не само естетически, загрозяващ пейзажа проблем. Те са също така основна заплаха за биоразнообразието на планетата и риск за здравето на хората. Заплаха, която за съжаление грози и нашето Черно море, както и живота и дейностите на хората, свързани с него. Затвореният басейн на Черно море го прави изключително уязвимо за всякакъв тип замърсяване, поставяйки на риск неговите обитатели. Отпадъците, които морето изхвърля по плажовете, както и откриването на острови от боклуци, носещи се по повърхността му, показват значимостта на проблема.
Инсталацията е част от проект BSB142 BioLearn „Екологично съзнание и поведение за спиране на замърсяването в значими влажни зони на Черноморския басейн“, финансиран от Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество „Черноморски басейн 2014-2020“ и изпълняван от СНЦ Зелени Балкани-Стара Загора.