Богородичните пости започват днес. Те предшестват големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, честван на 15 август.

В първия ден на Богородичния пост в храмовете се отслужва водосвет.

Богородичният пост е един от четирите многодневни периода на въздържание в православния календар, през които миряните се стремят към смирение и добротворство.

Свързан с надеждата и любовта към Божията майка, Богородичният пост има строг характер, подобно на Великия пост.

Само на празника Преображение Господне, честван на 6 август, се разрешава консумацията на риба.

Постът продължава до 14 август включително.

Мнозина смятат, че постенето трябва да се състои в отказ от блажни храни, но това е само едната страна на поста. Телесният пост, който сам по себе си е недостатъчен без духовния пост.

Най-строг е хранителният (телесният) пост в понеделник, сряда и петък. В тези дни Църквата препоръчва консумацията само на сурови плодове и продукти и неготвена храна (сухоежбина). Във вторник и четвъртък – варени без олио/масло гозби, а в събота и неделя се разрешава храна с растително масло (олио, зехтин) и вино. На Преображение Господне се разрешава риба. Ако Успение Богородично се падне в сряда или петък, се консумира риба.

На 1 август църквата чества празника Изнасяне на Светия кръст. Освен на първи август, православните християни извършват поклонение пред Кръста Господен още три пъти в годината - на третата неделя от Великия пост, наречена Кръстопоклонна, на Разпети петък и на 14-ти септември.