Кметът Здравко Димитров и зам.-кметът по строителство Пламен Райчев, заедно със зам.-кмета по култура Пламен Райчев и кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, дадоха старт на проекта „По крепостните стени на Филипопол“.

Символично дейностите по проекта стартираха на Небет тепе. „Това е изстрадан проект, който имахме желание да направим още преди 12 години, но обективни и субективни причини това не се случи. Това е проектът, спасен в първите дни на нашия мандат“, коментира градоначалникът Димитров.

За проекта „По крепостните стени на Филипопол“ са осигурени 8 милиона лева, с които ще бъдат реставрирани, консервирани и социализирани два от най-значимите археологически обекти с национално значение в Пловдив – Небет тепе, но и Източната порта. „По крепостните стени на Филипопол“ е финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020 г.”

В него са включени три обекта на интервенция: античен комплекс Източна порта на Филипопол; археологически комплекс Небет тепе; реконструкция на елементите на техническата инфраструктура и благоустрояване на подходи към археологически комплекс Небет тепе.

Общата стойност на проекта е 8 012 201,89 лв. от които 6 009 151,89 лв. са безвъзмездна финансова помощ, а съфинансирането е 2 003 050,00 лв., осигурено чрез Фонда за устойчиви градове. Срокът на изпълнение е 24 месеца.

За проекта за Небет тепе говори и проектантът арх. Румяна Пройкова:

”Този обескт и много труден. Аз ровя тук не от 12 години, а отпреди това. Но е забележителен. Това е   акрополната част на древния Филипопол. Най-важната – акрополната част, е по северната стена и до скалите е частта, която имаме амбицията да покажем по един значим начин. Стените тук са древни, те не могат, не трябва  да бъдат надграждани. Това, което можем да направим, е да изчистим цялата среда в един зелен килим. Да се очертае графиката на археологическите структури – както с поглед отвисоко, така и долу. Обектът започва от бул. „Шести септември”,  от подходите към него и е много трудно за овладяване. Съсредоточили сме се оо един скромен, сдържан, лаконичен начин да експонираме тази древна археология”", заяви проектантът арх. Румяна Пройкова.