565 възрастни хора и лица с увреждания от уязвими групи са получили помощ в рамките на проект „Патронажна грижа + в Община Пловдив“ през изминалата половин година. Това стана ясно по време на заключителна пресконференция по проекта, на която бяха отчетени резултатите.

„Проектът имаше за цел да осигури подкрепа чрез предоставяне на патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания посредством услуги в домашна среда, както и подкрепа за адаптиране на социалните услуги, делегирани от държавата дейности във връзка с разпространението на COVID-19“, поясни ръководителят на проекта Лилия Кичукова.

Изпълнението на проекта протича в две направления – Направление I – дейност „Патронажна грижа“ с продължителност от 02.02. – 02.08. 2022 г. и Направление II – дейност „Превенция на COVID-19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности“, което стартира на 02.03. 2022 г. и приключва на 02.09. 2022 г.

„По Направление II 629 социални служители бяха подкрепени по време на наложените Ковид мерки. За тях бяха осигурени лични предпазни средства, редовно тестване, допълнително заплащане, както и компютърна техника и др. с цел адаптиране и приспособяване на средата на социалните услуги и осигуряване на възможности за тяхното предоставяне дистанционно“, коментира зам.-кметът по социална политика Георги Титюков.

В рамките на дейностите по патронажна грижа гражданите са получили комплекс от почасови мобилни здравно-социални услуги в домашна среда, в т.ч. психологическа подкрепа и консултиране и подкрепа за извършване на ежедневни битови дейности като пазаруване и заплащане на битови сметки. Услугите се предоставят  от специализиран екип от лекари, медицински сестри, рехабилитатори, психолози и сътрудници социални дейности и др.

Ръководителят на проекта Лилия Кичукова увери, че дейностите по Направление I – „Патронажна грижа“ ще продължат до 03.02.2023 г. като целевата група остава същата. Заявления се приемат на адрес ул. „Петко Д. Петков” 33.

Проет №BG05M9OP001-6.004-0010 „Патронажна грижа + в Община Пловдив“ се финансира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. Общата стойност на проекта е 1 438 928, 69 лв., 100% безвъзмездно финансиране.

На пресконференцията присъстваха още и координаторите на проекта Октай Шериф и Мариана Костадинова.

 

 

В ДК „Борис Христов“ днес се проведе пресконференция – откриващо събитие по проект № BGLD-3.002-0006-C01 Създаване на център за интегрирани социални и здравни услуги на едно гише в кв. Столипиново, по който община Пловдив подписа договор на стойност 2 310 451.09 лв. – БФП. Проектът се финансира по Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“,  чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство  2014-2021 г. Програмен оператор на проекта е Министерство на образованието и науката, а партньори са Фондация за регионално развитие Рома – Пловдив и Норсенсус Медиафорум – Норвегия. Срокът на проекта е 24 месеца  (11.04.2022 г. – 30.04.2024 г.)

Проектът цели изпълнението на широка програма за социално икономическо включване на уязвими етнически групи в квартал Столипиново, предоставяйки подобрен достъп до административни, социални, образователни и здравни услуги чрез изграждането на център за услуги на едно гише.

За реализиране на проектните дейности ще бъде нает екип, който ще се състои от ръководител, социални работници, административни служители, образователни медиатори, педагог, учители по музика и изобразително изкуство, медицински специалисти, здравни медиатори.

Дейностите по проекта включват широк набор от консултантски услуги, посредничество, застъпничество, кампании за повишаване на приемането на ромите от основното население, различни ателиета за работа с деца – музикални, творчески и други, спортни събития, дни на толерантността, кръгли маси по теми свързани с дискриминацията и социалното включване, здравни услуги за хора с неустановен здравен статус, осигуряване на топла храна за определен брой лица, както и обучителни занимания по български език за деца и възрастни, квалификационни курсове и обучения за младежи от общността.

Изграждането на нова сграда в района на кв. Столипиново ще допринесе за това хората от района да разпознават това място, като център обединяващ специалисти с различна експертиза, които могат да бъдат свързващото звено за насочване към други социални или административни услуги или оказване на директна подкрепа на най-уязвимите деца и възрастни на място.

„Смятам, че децата и младежите на кв. Столипиново имат нужда от красиво и уютно място, където  спокойно и без притеснение да потърсят помощ и да получат нужната подкрепа на достъпен език от експерти с  компетенции, познания, умения и опит.“ – каза г-жа Недка Петрова – ръководител на проекта.

„Всички ние като общество имаме ангажимент да направим така, че най-уязвимите деца и възрастни да получат достъп до всичко, което се предоставя за хората в една община. Образованието и социалното включване са основен фактор за успеха на младите хора и най-вече на най-малките – децата. В този център те ще могат да получат подкрепа за овладяване на български език, да се подготвят за по-успешна адаптация в детската градина, а младежите да развият умения, с които да се чувстват значими и успешни млади хора в обществото. Предоставянето на храна ще бъде допълнително мотивиращ фактор за най-уязвимите семейства да посещават центъра и да се включат в дейностите, които той предлага.“ – каза г-н Георги Титюков – зам. кмет Спорт, младежки дейности и социална политика при Община Пловдив, по време на пресконференцията.

В рамките на проекта са включени дейности за обмяна на опит с норвежката неправителствена организация Норсенсус  Медиафорум.

На откриващото събите присъстваха представители на партниращата организация – г-н Асен Карагьозов – председател на фондация Рома и членове на екипа на фондацията, както и представители на община Пловдив и други социалните услуги в общността.