Пред участниците в конференцията главен комисар Петър Тодоров представи основните мерки, които са разпоредени от министъра на вътрешните работи за цялостното подобряване на пътната безопасност в страната: завишена контролна дейност; привличане на допълнителни сили на полицията от структурите на „Патрулно-постова дейност“ и „Териториална полиция“; въвеждане на линейния контрол и широкообхватния модел на проверки.
Положителни резултати се отчитат от акцията, която протича от юли на територията на страната по разпореждане на министъра на вътрешните работи. За периода са засечени над 1200 шофьори, седнали зад волана под въздействие на наркотични вещества, и други около 1300 - употребили алкохол. По всички случаи са образувани бързи и досъдебни производства. Допълнително са установени и около 300 водачи, управлявали моторни превозни средства без да са правоспособни. Нарушителите са предимно млади хора във възрастов диапазон 18-35 години“, обобщи статистическите данни от мащабните действия, насочени към намаляване на пътнотранспортния травматизъм главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров. Той подчерта, че резултатите са постигнати благодарение на огромния труд на служителите от цялата страна и ангажирания значителен ресурс от състава, в т.ч. и по линия на патрулно постовата дейност и териториална полиция.
Пътната безопасност е огромен проблем в национален план. За решаването му са необходими общи усилия на институции и предприемането на комплексни мерки, включително действия за подобряване на пътната инфраструктура и въвеждане на допълнителни технически средства за контрол на средната скорост на водачите – категорично заяви пред участниците във форума главен комисар Тодоров. Той изтъкна и необходимостта от промяна в нормативната уредба по отношение на пътната безопасност, по която в момента се работи. По думите му, законовата рамка трябва да бъде изградена така, че от нарушението до налагането на санкцията пътят да е много кратък и да води до неотменно наказание. В този контекст главният секретар на МВР изрази неудовлетворението си по отношение на ниската събираемост на глобите – около 40 %, което води до чувство до недосегаемост у шофьорите и като пример посочи добрата практика в редица други държави, където бързата санкция на нарушителя има дисциплиниращ ефект. Той отбеляза и важността от повишаване на дисциплината и самосъзнанието на самите участници в движението.
В заключение главният секретар на МВР изрази убеждението си, че този комплекс от мерки в изпълнение и обединение в национална стратегия за пътната безопасност ще доведе до положителна промяна.
По метода линеен контрол работят над 120 екипа на ден, като биват проверявани средно над 9000 МПС и над 10 000 водачи и пътници, допълни комисар Калоян Драганов. Една трета от проверките се извършват по този метод, като вече те стават и без да се спират автомобилите по време на движение чрез таблетните устройства - при установяване на нарушение или престъпление екипът реагира и извежда автомобила на безопасно място за последващи действия.
През септември има планирани 80 специализирани полицейски операции с Агенция „Пътна инфраструктура“ и 18 – с Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за контрол на товарните автомобили на територията на цялата страна, уточни още началникът на отдел „Пътна полиция“ в ГДНП.Сп