Имунизацията срещу грип е най-добре да се направи октомври - ноември, възможно е и декември, но до Коледа. Това посъветва главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на пресконференция в Националния пресклуб на БТА по повод Европейския ден за борба с грипа. Нашият организъм има нужда от 3-4 седмици да изработи пълен имунитет, подчерта той, предаде БТА.
Обикновено през ноември започваме да хващаме отделни случаи, през декември бройката се увеличава, за да достигне пика в края на януари - февруари, коментира Кунчев.
Разпределението на грипните ваксини по националната програма за хората над 65 г. на 90% вече е факт. Остават малък брой общопрактикуващи лекари, които до края на седмицата ще получат ваксините против грип, заяви също той.
За момента ситуацията е спокойна както в България, така на Балканите и Европа, каза още Кунчев по повод разпространението на грипа.
Той добави, че не е склонен да прави прогнози колко ще е тежка грипната вълна, но поясни, че има две причини, които карат специалистите да са „особено внимателни“. Едната, по думите му, са данните от южното полукълбо.
„И тъй като Австралия и Нова Зеландия се сблъскаха с най-силната си грипна епидемия за последните си 5-6 години, очакваме, че вероятно така ще бъде и в северното полукълбо“, коментира Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор подчерта, че общественият имунитет спрямо грипа е спаднал по време на COVID-19. Кунчев каза, че ваксината против грип у нас ще е четиривалентна срещу щамовете "Виктория", "Камбоджа" "Вашингтон" и "Пукет", уточни специалистът.
По думите му 190 000 дози противогрипни ваксини ще са осигурени по националната програма при хората над 65 г., които са безплатни.
„Имаме готовност, ако има голям интерес, и за допълнителен внос на малки количества, ако това се наложи“, каза също Кунчев.
Д-р Николай Брънзалов, зам.- председател на управителния съвет на Българския лекарски съюз и зам.- председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, призова хората да се ваксинират против грип. Той напомни, че възрастните хора и тези с хронични заболявания са в рискова група. Грипът е сериозно заболяване, което отнема човешки животи, предупреди Брънзалов.
Д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина, също посочи, че грипът не е изчезнал. По време на пандемията от COVID-19 грипните заболявания са били с по-малка чистота, но ги е имало, посочи той.
Проф. д-р Нели Корсун, завеждащ лабораторията „Грип и ОРЗ“ в Националния център за заразни и паразитни болести, каза, че осем респираторни вируса се изследват рутинно. Тя посъветва хората да не подценяват грипа.
По думите ѝ в момента има данни за циркулация на обичайните сезонни вируси.
Здравните специалисти смятат, че у нас има ниско покритие на имунизация срещу грип у нас. Част от тях припомниха и слабата ваксинация срещу COVID-19.