Газовото хранилище на България вече е запълнено на малко над 80% от капацитета си, след като нагнетяването му бе ускорено след края на отоплителния сезон и най-вече през лятото. Към днешна дата нивото на газа в „Чирен“ вече изпреварва с 5 пр. пункта достигнатия през същия месец на миналата година пик (б.р. – на 24 октомври 2021 г. бе достигнато запълване на 75.53%). Това сочат данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата.
За нагнетяването на „Чирен“ допринася и факта, че потреблението на газ в България е близо до исторически минимум заради високите цени на горивото. Това посочи на последното открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на обществения газов доставчик „Булгаргаз“ Деница Златева.
Въпреки че нивото на газа в „Чирен“ е вече над 80%, като абсолютен обем той е на дъното в Европа заедно с Хърватия, тъй като това са най-малките хранилища на континента. Запасите в българския хъб достигат едва 4.66 TWh, а в Хърватия – 4.54 TWh. Припомняме, че през последните месеци идеята за разширението на „Чирен“ отново е на дневен ред, но на практика вероятно проектът ще се забави, тъй като миналия месец всички обществени поръчки по експанзията му бяха обсипани с жалби.
В същото време средно нивото на европейските газохранилища е запълнено на 91.35%.
Въпреки че от средата на август газовото хранилище на България вече не е най-празното в Европа, „Чирен“ продължава да заема едно от последните места в класацията. По-незапълнени остават тези в Унгария и Латвия.
Най-запълнените хранилища в Европа са тези в Португалия и Белгия – на 100%, както и в Полша, Дания и Франция – на над 98%.