Двама дерматолози от Пловдив и техни пациенти станаха герои във филм, даряващ надежда на болните с псориазис. Видеоисториите са част от проекта „Псориазисът не е само кожа“ на Института за здравно образование. Пловдивските филми се излъчват премиерно в навечерието на Световния ден за борба с псориазиса – 29 октомври. Историите разказват през какви страхове и емоционални състояния преминават пациентите с псориазис, как реагират на тях околните и как заедно със семействата си и своите лекари намират надеждата в нови решения, които съвременната медицина предлага. Целта е да се даде кураж и на други, защото псориазисът не е присъда – той може успешно да се контролира. В Пловдив годишно се извършват близо 2000 прегледа на пациенти с тази диагноза.
Страхът, че никога няма да срещнеш човек, който да те приеме такъв, какъвто си – белязан с рани и петна, често съпътства болните от псориазис. Те се притесняват, че никога няма да създадат семейства, да имат деца. Подобни страхове изпитва и Денис Чаушев преди да срещне съпругата си Даниела. „Как да се съблечеш пред момиче, когато знаеш как изглеждаш?“, разказва той. Тя обаче го приема такъв и заедно започват борбата за здравето му. Търсят всякакви начини и средства. Докато не срещат д-р Боян Костов в Центъра за кожно-венерически болести в Пловдив. Денис е одобрен за скъпоструващо лечение, което Здравната каса заплаща и днес от петната и белезите няма и помен. С Даниела имат две прекрасни деца, а той има енергия да работи всякаква работа. „Той отново се чувства човек, има самочувствие да се покаже пред хората“, не крие радостта си и д-р Костов.
Героиня във втората история е Мариета Райкова – млада майка от Пловдив, маникюристка. Винаги е мечтала да има собствен салон, отваря го с много любов и труд. Работи и като бременна и когато й се появяват първите петна, не отдава значение – смята, че е от постоянното опиране на ръцете в бюрото. Заболяването се развива екстремно след раждането – кожата й става цялата в рани и петна, пъпка до пъпка, както при шарка. Бебето е на един месец, тя е притеснена, че не може да се грижи добре за него, страхува се да не му навредят падащите от тялото й люспи. Не може дори да си помисли как ще се върне на работа – хората и сега я гледат, сякаш е заразна, как ще държи ръцете на клиентките си? Заболяването заплашва да й отнеме всичко, на което държи в живота.
След редица проведени консултации, но без резултат, е насочена към д-р Рени Андасорова. Времето, докато чака одобрение за терапията, тече ужасно бавно. Но днес Мариета има абсолютно чиста кожа, радва се на детето си и съвсем скоро ще се върне на работа.
Двете истории можете да гледате тук:
Историята на Денис Чаушев и д-р Боян Костов
https://youtu.be/cEwKkGWB1bA
И във fb:
https://fb.watch/goZsPjlI_h/
Историята на Мариета Райкова и д-р Рени Андасорова
https://youtu.be/mNLka2hRztc
И във fb:
https://fb.watch/go_uhX5VtA/
Още за заболяването:
Псориазисът не е обикновено кожно заболяване, а страдание, което оказва сериозен отпечатък върху живота на пациентите. Това е едно от петте заболявания, признати от СЗО за изключително важни за съвременния човек. Негативно му отражение върху качеството на живот може да бъде сравнено, а в някои случаи дори да превишава това на диабета, тежката депресия, инфаркта и някои онкологични заболявания като рака на гърдата. 80% от пациентите с псориазис съобщават, че той влияе негативно върху живота им. Доказано е, че заради страданията и дискомфорта, който изпитват заради заболяването, пациентите често посягат към алкохола и тютюнопушенето, злоупотребяват и с упойващи вещества.
В световен мащаб, заболяването засяга около 2-3% от общото население или това са 125 милиона души. Проявява се еднакво при мъже и жени. Има го във всички раси, но европеидната е по-често засегната. Болестта се проявява на възраст между 11 и 45 години, но може да се появи на всяка възраст. Особено активно е заболяването през пубертета. Всяка година, околко 20 000 деца в света под 10 г. се диагностицират с псориазис. Годишно в Пловдив се регистрират около 2000 прегледа на пациенти с тази диагноза.
„Псориазсисът не е заразен!“ – е едно от основните послания към всички.