Главният прокурор Иван Гешев проведе поредната си среща с ученици в рамките на инициативата „Правосъдие в бъдещето – прокурори и ученици говорят за право“, съобщиха от Асоциацията на прокурорите в България.
Гешев бе гост на гимназисти от 11 клас от Езикова гимназия „Пловдив“. В дискусията вчера се включиха около 60 ученици, които изучават профилиращ предмет „история“, много от тях възнамеряват да учат специалност „право“ в университета.
Сред първите въпроси, на които Иван Гешев трябваше да отговори, бе този - как от ученик може да станеш главен прокурор. „Първо трябва да завършиш право, след това да кандидатстваш по определени процедури, за да станеш част от прокуратурата. Това е моят път. Аз съм първият главен прокурор, който е част от прокуратурата. На мен целият ми живот е минал там. От три години съм главен прокурор, предстоят ми още четири. Не се оплаквам, но за пръв път отидох с децата си на море това лято. Три години от живота си съм ги изпуснал“, сподели Гешев.
„Една от основните цели на правосъдието е да се намали рискът от други престъпления, не само да се накаже извършителят. По-тежкото наказание не решава проблемите, трябва да има неотменимост на наказанието“, каза главният прокурор пред учениците. Според него начинът, по който в момента се говори за „съдебна реформа“, прилича на „да правиш реформа в образованието, без да питаш учителите“.
Иван Гешев насърчи младежите, ако се насочат към право, да учат в България. „Не е проблем да специализирате на друго място. Мислете, имате огромен достъп до информация, не приемайте нищо наготово. Ще се опитват да ви продават клишета, готови формули, няма готови формули. Подлагайте на съмнение дори собствените си решения на базата на информацията“, препоръча на учениците главният прокурор.
Заедно с Иван Гешев в срещата участваха Борислав Сарафов, заместник главен прокурор и директор на Националната следствена служба, Румен Попов, заместник апелативен прокурор на Апелативна прокуратура-Пловдив, Ваня Христева, окръжен прокурор на гр. Пловдив, Николай Радев, директор на Езикова гимназия „Пловдив“, и преподаватели.
На срещата бяха показани видеозаписи от разследвания, провеждани преди 30-40 г. Борислав Сарафов разказа за ежедневието на следователите. „Професията на следователите е много динамична. Ден с ден не се повтаря. Това е една от най-интересните и романтични професии. Надявам се някои от вас да станат следователи, прокурори. Други може би ще станат политици и ще си опонирате“, каза Сарафов. „Пред вас е бъдещето, вие сте млади. Убеден съм, че ще направите държавата ни по-хубава и по-добра“, отбеляза още ръководителят на Националното следствие.
Срещите от инициативата „Правосъдие в бъдещето – прокурори и ученици говорят за право“ се организират от Асоциация на Прокурорите в България и Камарата на следователите в България в партньорско сътрудничество с Националната мрежа за децата. Преди седмица главният прокурор се срещна с ученици в 7-ми клас от 75 ОУ „Тодор Каблешков“ в гр. София.