Национална кръгла маса на тема "Промените в Закона за вероизповеданията-проблеми или решение се проведе днес в Карлово. Неин инициатор и домакин бе кметът на града д-р Емил Кабаиванов. Присъстваха още народните представители от ГЕРБ Здравко Димитров, Силвия Хубенова, Павел Гуджеров и Николай Петков, депутатът от БСП Пламен Славов, обгщественици и експерти.  Поводът  за обсъждането стана така нашумялото дело за Куршум джамия в града и решението на Пловдивския окръжен съд тя да бъде върната на Главното мюфтийство.     Форумът бе открит в 12.00 часа в голямата зала на Общината. В дискусията се включиха също народни представители и кметове, в чиито градове има протести заради съдебни решения за предоставяне на имоти на различни вероизповедания. Основният въпрос на дискусията беше за  промените в новия законопроект за вероизповеданията. „Предлагам на всички участници във форума да се обединим около решение на проблема, което ще отговори на обществените очаквания и няма да създава излишно напрежение и неясноти.“, коментира народният представител  Здравко Димитров.

След задълбочена дискусия и участие на всички присъстващи в дебата за Закона за вероизповеданията, се стигна до заключението, че двата проекта за промени на закона не трябва да влизат в Пленарна зала, това каза кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов на пресконференция след Кръглата  маса. Той заяви, че повечето от участниците са на мнение - трябва да бъдат оттеглени и двата проекта за промени в закона. Необходимо е дискусията, която се проведе в Карлово да продължи и в Народното събрание да бъде внесен законопроект, който да е справедлив и да отразява културно-историческите традиции на българските градове, в съзвузчие с историческата справедливост. Той припомни, че процесът на реституцията приключи, както и удължението от 10 години за вероизповеданията през 2012 г. Ново удължаване на срока ще нагнети напрежение, както и ще бъде  заплаха за спокойния живот и мира в градовете ни. По отношение на имотите на Българската православна църква, дискусията продължава и законодателят да реши, дали проблемът може да се реши със сега действащия закон или да има нов.

Участниците се обединиха около становището категорично да не се удължава 10-годишния срок.

Исканите от Главно мюфтийство 87 имота, са преди всичко зелени площи или сгради - паметници на културата. При 8,8 процента мюсюлмани на територията на страната ни има 1255 джамии, а при 85 процента самоопределили се като християни има 3150 църкви, без манастирите, припомни Стойо Карагенски – председател на Общински съвет Карлово. Той предложи при  приемането на закони от такъв голям обществен интерес да се съгласуват предварително с месната власт.