Вицепрезидентът на България Маргарита Попов изказа резерви по предложението на държавния глава Росен Плевнелиев за свикване на референдум за въвеждане на задължително, мажоритарно и електронно гласуване. Пред журналисти тя заяви, че единият от поставените от президента въпроси за това дали трябва да има задължително гласуване, влиза в разрез с конституционните норми.
„Нахлува се във философията на изборното законодателство, регламентирана, ако беше само на законово ниво – добре, но тя е регламентирана и на нивото на Конституцията. За това аз имам доста размили по този въпрос“, каза пред журналисти Маргарита Попова.
Тя обясни, че предложението на президента е желание да се стимулира избирателна активност, „като ще се наложи да се оперира и на полето на конституцията.“ Според нея, ходът на президента е продиктуван от незадоволителната оценка за политическия елит и политическия живот в страната. „Оценката вероятно не е толкова задоволителна колкото трябва да бъде и се опитваме със задължителни норми, с диктат на публичната власт да стимулираме активност. На мен би ми се искало да стимулираме избирателната активност на българските граждани чрез смислени програми, които да привличат избирателите и те убедено, с ентусиазъм, да тичат към урните и да посегнат към бюлетината, която на тях най-много им харесва и най-много им пасва“, каза Попова.
Вицепрезидентът обясни, че не е изненадана от искането на президента, но смята, че моментът за подобен референдум не е подходящ. Според нея няма консенсус по поставените от президента теми и вероятно референдумът няма да се състои, защото няма да мине през парламента.
„Със забрани и задължения ли ще поправяме демокрацията, което е, разбира се, един възможен механизъм или това може да стане по друг начин. След това предложение е важно да се подеме един дебат с много въпроси. Реферндумът е силен механимзъм, обаче трябва да е договорен, дебатиран, конслутиран, трябва да сме се съгласили по тези теми", каза Попова.Против идеите на президента се обявиха още от БСП, ДПС и "Атака" с мотивите, че ще се наруши конституцията на страната и ще увеличат предпоставките за менипулации и фалшификации на вота. Предложението на Росен Плевнелиев бе подкрепено от ГЕРБ и Реформаторският блок.