България може да забрани вноса на украинско зърно. Такъв вариант се обмисля и ако това стане нашата странa ще  последва Полша и Унгария, които вече го сториха. Това каза в Пловдив служебният министър на земеделието и храните Явор Гечев.

Родните зърнопроизводители организираха наколко протеста заради тоновете залежала българска пшеница по складовете и срива на цените. Вносът на украинско зърно в ЕС стана възможен, след като през май миналата година бяха премахнати митата и квотите за внос на зърно от Украйна, с цел да бъде подпомогната страната.

От Европейската комисия определиха едностранното решение на Варшава и Будапеща като "неприемливо" и подчертаха, че подобни мерки трябва да се координират на общоевропейско ниво. Не за първи път Полша и Унгария не се съобразяват с политиките на Брюксел, което пък доведе до спиране на европейски фондове за тях.

Пазарите в Централна и Източна Европа са залети от украинско зърно и храни, които са по-евтини от произведените в Европейския съюз и подбиват цените на местните производители. Вчера Полша и Унгария забраниха вноса на зърно и храни от Украйна, за да защитят земеделските си сектори. По думите на земеделския министър Явор Гечев, съвсем скоро България ще излезе с позиция.

"Имаме вече комуникация на ниво Брюксел, за да видим основанията, на които чисто законово са направени. Да припомня, че всъщност България е първата държава, която поиска реакция от Европейската комисия септември месец, преди два дни имах среща по интернет с колегите от още шест държави, тъй че упорито работим в тази тема и наистина трябва да се запазят и бълграските интереси. Още повече, че когато две от държавите реагират по този начин, то ако ние не реагираме по сходен, то натрупванията на българска територия могат да станат още по-големи", обясни той.

По данни на земеделското министерство за последната една година има сериозно изкривяване на пазара у нас, особено при продажбата на слънчоглед.

"И миналата, и тази година имаме колоаслни количества - 50 процента от слънчогледа, който е влязъл в ЕС, е влязъл в България т.е. най-големите аномалии са в тази насока", каза министър Гечев.

Юридическите екипи на земеделското и икономическото министерство проучват какви са правните основания на базата, на