340 фирми от Пловдивска област ще получат над 50 млн. лв. по двете отворени до момента процедури от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) по линия на Министерството на иновациите и растежа. Това заяви министърът на иновациите е растежа Александър Пулев по повод завършването на първия етап от сключването на договорите за финансиране на първите 2552 български фирми, спечелили средства по ПВУ.

Те ще бъдат подкрепени с безвъзмездна финансова помощ по процедурите „Технологична модернизация“ и „ИКТ решения и киберсигурност“, за които са кандидатствали“.

Изнесените от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ данни сочат, че 145 малки и средни предприятия от 15 от общо 18-те общини в област Пловдив са одобрени за средства. По мярката „Технологична модернизация“ те ще бъдат финансирани с общо 46,4 млн. лв. за обновяване на технологичния парк, нови машини, техника или софтуер във фирми от Пловдив, Асеновград, Калояново, Карлово, Кричим, "Марица", Първомай, Раковски, "Родопи", Садово и Съединение.

Сред тях първенци  по проекти извън областния център са общините "Марица" (22), "Родопи" (12) и Асеновград (10), посочи министър Пулев.

Общо в страната по мярката ще бъдат инвестирани общо 260 млн. лв. за всички 953 спечелили фирми. Няма административна област в България, в която да няма одобрено финансиране по ПВУ, подчерта още той.

По втората процедура – за „ИКТ решения и киберсигурност“ – от област Пловдив средства ще получат 195 фирми за 3,7 млн. лв. По мярката не се налага съфинансиране от кандидатите – те ще получават грантове между 3000 лв. и 20 000 лв. за софтуер за оптимизиране на управленски, производствени и логистични процеси и за системи за информационна и киберсигурност. Ще могат още да създават корпоративни уебсайтове, мобилни приложения, онлайн магазини, дигитален маркетинг, онлайн обучения и др.

Общо за страната одобрените компании са 1599, коментира Пулев и посочи, че и по тази мярка няма административна област, която да е останала без одобрен проект.

Министърът подчерта също, че по „Технологична модернизация“ до края на м. май ще бъдат сключени и последните договори, а по мярката „ИКТ решения и киберсигурност“ в момента тече договарянето, като първите 750 фирми вече са поканени.