
Общото събрание на съдиите на Върховния административен Република България, се произнесе по Тълкувателно дело № 1/2013 г. образувано по искане на министъра на правосъдието за приемане на тълкувателно решение по въпроса: „В хипотезата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение, следва ли да бъде монтирано само стационарно или може да бъде и мобилно?”
Общото събрание на съдиите на ВАС е решило, че техническото средство, установяващо и заснемащо нарушение по пътищата, може да бъде само стационарно, съобщиха от съда.
Решението ще влезе в сила, когато бъде обнародвано в "Държавен вестник". Тълкувателните решения имат сила на закон и целта им е да уеднаквят противоречива съдебна практика.
Според информация на МВР в България има 134 мобилни камери.
Ако все пак са направени кадри с мобилна камера, то издаденият на базата на тях електронен фиш ще може да бъде оборен в съда смята адвокат Трифон Кумчев. Всяка една мобилна камера може да бъде манипулирана, тъй като законодателят изрично е предвидил, че електронен фиш се издава в отсътвието на контролен орган и без човешка намеса.
Мобилните камери могат да бъдат лесно манипулирани и да бъдат подлагани на смущения дори и чрез мобилен телефон. Мобилните камери са монтирани в автомобилите на КАТ, в които се возят полицаи. Друг проблем е, че на колите няма обозначение, че се снима. Освен това, според съдиите, при мобилните камери било много трудно да се установи къде точно е извършено нарушението.
Решението на ВАС не засяга мобилните радари и стационарните камери.